RegionalneWarszawaRodzice odmówili zaszczepienia noworodka, zajmie się nimi sąd. Szpital: "to zgodne z procedurami"

Rodzice odmówili zaszczepienia noworodka, zajmie się nimi sąd. Szpital: "to zgodne z procedurami"

Do sieci trafił dramatyczny apel matki noworodka. Rodzice odmówili szczepień i zabiegów okołoporodowych i zażądali wypisu chłopca ze szpitala na warszawskiej Woli. Lekarze natychmiast skierowali sprawę do sądu rodzinnego, który pozwolił im zatrzymać dziecko na oddziale.

Rodzice odmówili zaszczepienia noworodka, zajmie się nimi sąd. Szpital: "to zgodne z procedurami"
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Katarzyna Zając-Malarowska

12.01.2018 | aktual.: 12.01.2018 10:21

"Ratujcie!!! Dziś urodziłam, odmówiliśmy szczepień, witaminy K, zabiegu Credego i nie podpisaliśmy odmowy. Po paru godzinach dostaliśmy kopię pisma, które poszło do sądu. Boję się” - napisała na Facebooku kobieta, która w środę urodziła syna w szpitalu św. Zofii w Warszawie. Dziecko przyszło na świat w 38. tygodniu ciąży.

Wtedy zainterweniował dyrektor szpitala, ginekolog dr Wojciech Puzyna i skierował pismo do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Wola – informuje wyborcza.pl.

„Rodzice nie wyrazili zgody na profilaktyczne procedury okołoporodowe: podaż witaminy K, szczepienia ochronne (przeciw WZW typu B oraz gruźlicy) z Credego oraz pobranie obowiązkowych testów przesiewowych w kierunku wrodzonych chorób metabolicznych” – napisał dykretor w uzasadnieniu.

Obraz
© wawalove | Facebook

Jak informuje matka dziecka, nie podpisała z mężem dokumentu z odmową przeprowadzenia procedur i oboje nie zgodzili się na pobyt dziecka w szpitalu. „Odmówili podania adresu przychodni do dalszej opieki nad dzieckiem. Zażądali wypisu w pierwszych godzinach po urodzeniu” - napisał lekarz.

Władze placówki wydały oświadczenie w tej sprawie. "Szpital zachował się zgodnie z obowiązującymi procedurami medycznymi i standardami postępowania wobec noworodka, o których rodzice dziecka byli na bieżąco informowani. Dalsze postępowanie Szpitala wynikało z Postanowienia Sądu Rodzinnego i Opiekuńczego z dnia 10 stycznia 2018 roku" - czytamy w oświadczeniu.

Lekarze wyliczają zabiegi, które są przeprowadzane po narodzeniu dziecka.

"W sytuacji, gdy rodzice dziecka odmawiają wszelkich czynności medycznych przeprowadzane są rozmowy z rodzicami dziecka w obecności lekarza neonatologa, położnej i pełnomocnika ds. praw pacjenta. Informujemy rodziców o możliwych negatywnych skutkach medycznych podjętych przez nich decyzji" - brzmi treść dokumentu.

Dalej czytamy: "W sytuacji, kiedy rodzice odmawiają współpracy z personelem szpitala i/lub zażądają niezwłocznego wypisu, w trosce o dobro i zdrowie małoletniego pacjenta jesteśmy zobligowani prawem do powiadomienia Sądu Rodzinnego. Do tego obliguje nas art. 34 ust. 6. Ustawy o zawodzie lekarza, który stanowi: 'jeżeli przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody nie zgadza się na wykonanie przez lekarza czynności wymienionych w ust. 1, a niezbędnych dla usunięcia niebezpieczeństwa utraty przez pacjenta życia lub ciężkiego uszkodzenia ciała bądź ciężkiego rozstroju zdrowia, lekarz może wykonać takie czynności po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego”.

Całe oświadczenie szpitala św. Zofii tutaj.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)