RegionalneWarszawaRatusz chce wyedukować stolicę. Nowy projekt miasta

Ratusz chce wyedukować stolicę. Nowy projekt miasta

Mieszkańcy Warszawy będą mogli przeczytać ponad 100 tysięcy wierszy w trakcie czekania na autobus, tramwaj, czy picia kawy. Od 3 kwietnia rozpocznie się projekt "Wiersze w mieście" i potrwa do końca miesiąca.

Ratusz chce wyedukować stolicę. Nowy projekt miasta
Źródło zdjęć: © Twitter | um.warszawa.pl

Projekt powstał w celu "propagowania współczesnej poezji europejskiej". Przez cały kwiecień mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z europejskimi poetami na przystanku autobusowym, księgarni, kawiarni, bibliotece, a nawet klubie.

Dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie tłumaczy, że tematem tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” jest wolność. - Wolność, która w poezji oznacza swobodę twórczą w doborze języka i sposobu opisu świata. Wolność pisana z dużej i z małej litery i rozumiana w najszerszy możliwy sposób: jako wolność narodu, wolność jednostki, wolność wyboru postaw wobec dylematów współczesności, wolność podejmowania decyzji o swoim życiu - wyjaśnia Bogusława Sochańska. Dodaje, że miasto chce także postawić pytania o granice wolności i o jej przeciwieństwo: ograniczenie i zniewolenie. - Pragniemy nawiązać zarówno do toczących się wokół nas sporów i debat, a także pośrednio do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje w Europie Środkowo Wschodniej - komentuje dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Zobacz wideo: Kradzież na "parasolkę" w stolicy

Inicjatywa "Wiersze w mieście" są odpowiedzią na projekt "Wiersze w metrze", który był organizowany w 2011 roku w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Mieszkańcy Londynu, Paryża, Madrytu, Kijowa, a także Pekinu i Tokio mogli poznać prawie trzydziestu współczesnych polskich poetów od Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej po Tomasza Różyckiego i Jacka Dehnela podczas podróży metrem.

Lista poetów:
Elfriede Gerstl – Austria
Inger Christensen – Dania
Doris Kareva – Estonia
Hugo Claus – Flandria
Menchu Gutiérrez – Hiszpania
Paula Meehan – Irlandia
Jehuda Amichaj – Izrael
André Simoncini – Luksemburg
Jan Wagner – Niemcy
Michał Jagiełło – Polska
Fernando Pessoa – Portugalia
Teodora Coman – Rumunia
Dumitru Crudu – Republika Mołdawii
Ivan Štrpka – Słowacja
Mehmet Narlı – Turcja
Lubow Jakymczuk – Ukraina
Ifor ap Glyn (Narodowy Poeta Walii) – Walia, Wielka Brytania
Renato Gabriele – Włochy

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)