Ratusz apeluje: staw i rzeka to nie lodowisko
W sezonie zimowym w Warszawie dostępnych jest 16 lodowisk (w tym połowa bezpłatnych), jednak w dalszym ciągu nie brakuje tych, którzy ślizgają się na zamarzniętych zbiornikach.
08.01.2016 14:30
- Silne mrozy jakie od ponad tygodnia mamy w Polsce zamroziły wodę w licznych zbiornikach na terenie miasta, których jest ponad sto. Niestety przez niektórych mieszkańców są one wykorzystywane jako teren do rekreacji. Pokrywa lodowa jest zdradliwa i wchodząc na nią nie możemy mieć pewności, że nie pęknie pod naszym ciężarem. Co roku razem ze służbami o tym przypominamy, ale niestety lekkomyślnych osób nie brakuje - powiedziała podczas konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz , Prezydent Warszawy.
W sezonie zimowym w Warszawie dostępnych jest 16 lodowisk (w tym połowa bezpłatnych), jednak w dalszym ciągu nie brakuje tych, którzy ślizgają się na zamarzniętych zbiornikach. Na terenie całego miasta znajduje się aż 120 różnorakich akwenów. Obok Wisły są to rzeczki, potoki, glinianki, kanały, stawy, osadniki. W dużej części głębokość tych zbiorników przekracza 2 metry.
Propagowanie bezpiecznych zachowań w zimie związane jest nie tylko ze zbiornikami w mieście. 1 lutego w województwie mazowieckim rozpoczynają się ferie zimowe. Podczas nich dzieci i młodzież wyjeżdżają w różne rejony kraju, w których znajdują się zamarznięte, całkowicie nieznane akweny.
„Krucha wyobraźnia” – kampania WOPR
11 stycznia w Warszawie startuje kampania edukacyjno-społeczna „Krucha wyobraźnia”. Ma ona uświadomić zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny i pokazać, jak zachować się w przypadku załamania się lodu. Cele kampanii realizowane będą poprzez emisję piętnastosekundowych spotów na monitorach w warszawskich tramwajach i autobusach oraz działania on-line. Kampanii dedykowany będzie prowadzony przez Stołeczny WOPR fanpage na Facebooku (f/KruchaWyobraznia) oraz strona internetowa (www.kruchawyobraznia.pl). Tutaj publikowane będą obszerniejsze materiały dotyczące bezpieczeństwa na lodzie.
Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym obszarze. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.
Przeczytaj też: Prószy śnieg. Na ulice Warszawy wyjechały 164 posypywarki