Trwa ładowanie...

Rafał Trzaskowski: 4 tys. testów dla Domów Pomocy Społecznej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o finalizacji kolejnej umowy na zakup sprzętu zabezpieczającego, który trafi m.in. do Domów Pomocy Społecznej. Miasto podpisało też umowę na 4 tys. testów, które będą używane właśnie w tych placówkach.

Rafał Trzaskowski: 4 tys. testów dla Domów Pomocy SpołecznejŹródło: PAP, fot: PAP, Tomasz Gzell
drhwx2f
drhwx2f

Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej w piątek przekazał, że kolejny ze szpitali miejskich może być wyznaczony jako ten, który będzie się zajmował wszystkimi chorymi na koronawirusa. Obecnie w Warszawie funkcję tę pełni szpital MSWiA przy ul. Wołoskiej.

- Przygotowujemy się przez cały czas do tej sytuacji. Trwają dokładnie analizy, który to miałby być szpital - wskazał.

Koronawirus. Warszawa przekazuje sprzęt

Poruszył też kwestię zachorowań w Domach Pomocy Społecznej. Jak podkreślił, jest to problem w skali całego kraju.

- Staramy się zrobić wszystko, co możemy, żeby te domy zabezpieczyć. W Warszawie jest 19 domów, którymi opiekuje się miasto. Czternastoma bezpośrednio, pięcioma we współpracy z innymi organizacjami. Robimy wszystko, żeby przekazywać sprzęt i zabezpieczyć pracowników DPS-ów i wolontariuszy. Wydajemy na Nowolipiu posiłki dla seniorów. Dzięki wolontariuszom posiłki docierają do mieszkań najbardziej potrzebujących - mówił.

drhwx2f

Koronawirus. Warszawa. Umowa na 4 tys. testów

Trzaskowski wskazał, że właśnie uruchomiona została kolejna transza. - Sfinalizowana została kolejna umowa za 13 mln zł, tak żeby sprzętu - masek, kombinezonów, przyłbic i rękawic - można było kupić więcej - wyjaśnił. Podpisano też umowę na 4 tys. testów, które będą używane w DPS-ach.

- To jest niesłychanie istotne, żeby tutaj, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, w DPS-ach móc testować naszych pracowników. Tak żeby mogli czuć się bezpiecznie i żeby DPS-y nie były źródłem roznoszenia koronawirusa - wyjaśnił.

Zobacz także: Testy na koronawirusa. Wirusolog wyjaśnia, dlaczego nie wszyscy powinni je robić

Koronawirus. Warszawa. Praca w odstępach

Zapadła też decyzja, żeby pracować w dwutygodniowych odstępach. W ten sposób pracownicy DPS-ów mogą być od siebie oddzieleni.

drhwx2f

- Najpierw pewna część pracowników pracuje przez dwa tygodnie, a inni są w rezerwie. Gdyby się pojawiły problemy z zakażeniem pracowników, wówczas możemy się posiłkować ludźmi, którzy nie mieli z nimi żadnej styczności - tłumaczył prezydent.

Miasto stara się pomagać również w ośrodkach, które mu nie podlegają. Trzaskowski wymienił wśród nich ośrodek przy Bobrowieckiej i Caritas. - Dostarczyliśmy tam sprzęt. Ja osobiście dostarczałem sprzęt wczoraj do Caritasu - wskazał.

Prezydent Warszawy poinformował też, że w związku z rozporządzaniem, które obowiązuje od wczoraj, osobom bezdomnym - oprócz jedzenia - rozdawane są maski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

drhwx2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drhwx2f
Więcej tematów