Przypominamy: Hity przedwojennego kina w ogrodach sejmowych
Popularne filmowe produkcje z lat 30-tych zostały specjalnie wybrane z bogatych zbiorów Filmoteki Narodowej.
W zielonych ogrodach sejmowych można obejrzeć przedwojenne przeboje filmowe. Plenerowe seanse rozpoczynają się o godzinie 21.00 na zacisznym trawniku niedaleko skarpy wiślanej. Kinomani będą mogli skorzystać z wygodnych leżaków i spokojnej wakacyjnej atmosfery.
Popularne filmowe produkcje z lat 30-tych zostały specjalnie wybrane z bogatych zbiorów Filmoteki Narodowej. Plejada największych gwiazd tego czasu, wśród nich Elżbieta Barszczewska, Loda Niemirzanka, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, umili sierpniowe wieczory pod lipami. Różnorodne gatunki filmowe zadowolą każdy gust, a przedwojenne szlagiery zakręca łzę w niejednym oku. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłą lokalizację – ogrody sejmowe to oaza spokoju w centrum miasta – zabytkowe budynki pochodzące z XIX i XX wieku wraz ze staranie pielęgnowana zielenią będą jedyną w swoim rodzaju salą kinową.
Pokazy 22, 29 sierpnia oraz 5 września będę rozpoczynały się o godzinie 21.00 na trawniku, na tyłach budynku G. Widzowie będą mieli do dyspozycji leżaki. Wstęp jest wolny.
Plan pokazów:
22 sierpnia – „Trędowata”, 1936 r., reż. Juliusz Gardan
Druga, po niemym, niezachowanym do dziś filmie z 1926 r., adaptacja bestseleru Heleny Mniszkówny. Fabuła wiernie oddaje znane szeroko perypetie tragicznego romansu pomiędzy dziedzicem ordynacji Waldemarem Michorowskim a skromną guwernantką Stefcią Rudecką. W filmie, który miał uświetnić 25-lecie słynnej wytwórni filmowej „Sfinks”, wystąpiła plejada gwiazd przedwojennego kina. Uwagę krytyków i publiczności przyciągnęła najbardziej tytułowa rola młodej Elżbiety Barszczewskiej. Wrażenie robiły także monumentalne dekoracje oraz sceny plenerowe nagrywane w Wilanowie.
29 sierpnia – „Głos pustyni”, 1932 r., reż. Michał Waszyński
Film przygodowy oparty na powieści Ferdynanda Ossendowskiego, nieco zapomnianego dziś pisarza, którego życiorys mógłby posłużyć za fabułę do niejednej produkcji filmowej. Akcja toczy się w zachodniej Afryce. Młody polski wywiadowca, sierżant Milczek odkrywa na pustyni „Sokole Gniazdo” – kryjówkę szejka Abdullaha, granego przez Eugeniusza Bodo, groźnego rozbójnika, szerzącego postrach w okolicy. Jak w każdym filmie przygodowym pełno tu zwrotów akcji, miłości, zdrad i zasadzek. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że część zdjęć kręcono na pustyniach Algierii.
5 września – „Ada! To nie wypada!”, 1936 r., reż. Konrad Tom
Tytułową piosenkę pochodzącą z filmu, ze słowami Jerzego Jurandota, potrafi zanucić prawie każdy. Historia Ady, panny z dobrego domu, która za nic ma konwenanse, pełna jest przygód. Jest w filmie pensja dla dziewcząt, operetka, kapryśna primadonna ze swoim pekińczykiem i oczywiście miłość od pierwszego wejrzenia. W głównych rolach gwiazdy lat 30-tych Loda Niemirzanka i Aleksander Żabczyński. Film został poddany konserwacji i rekonstrukcji w ramach prowadzonego przez Filmotekę Narodową programu Nitrofilm.