Trwa ładowanie...

Przez stolicę przejdzie Marsz Antyfaszystowski!

"Nacjonalizm jest trucizną" - mówią organizatorzy

Przez stolicę przejdzie Marsz Antyfaszystowski!
d4mrq8f
d4mrq8f

W sobotę 9 listopada, dla upamiętnienia 75. rocznicy Kryształowej Nocy - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech, przez stolicę przejdzie demonstracja antyfaszystowska. Trasa organizowanego przez grupę "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi" marszu będzie wiodła z Krakowskiego Przedmieścia na Umschlagplatz przy Stawkach. To wyjątkowa droga - to nią właśnie Janusz Korczak prowadził dzieci z sierocińca podczas likwidacji warszawskiego getta w 1942 r.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 w hitlerowskich Niemczech doszło do pogromów Żydów inicjowanych przez ówczesne władze. Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd też nazwa pogromu. Druga teoria co do nazwy mówi o "krystalizacji", czyli oczyszczeniu narodu niemieckiego z innych narodów, a przede wszystkim Żydów. Noc kryształowa była pierwszym pogromem Żydów inicjowanym przez władze państwowe. Naziści nie tylko przyzwolili na prześladowania ludności żydowskiej, ale również nadali im zorganizowany charakter. Wydarzenie to określane bywa również nazwą Noc Hańby i właśnie dla upamiętnienia 75. rocznicy Kryształowej Nocy przez Śródmieście przejdzie ten Marsz.

Filip Ilkowski z koalicji Razem Przeciwko Nacjonalizmowi podał, że w ciągu ostatnich 20 lat z powodów narodowościowych w Polsce zabito kilkadziesiąt osób a setki pobito. Na stronie internetowej stowarzyszenia "Nigdy Więcej" można znaleźć kronikę tych wydarzeń pod nazwą „Brunatnej Księgi” fizycznych i werbalnych aktów prześladowań ze strony nacjonalistów od 1996 roku.

Ewa Dąbrowska-Szulc z koalicji Razem Przeciwko Nacjonalizmowi mówiła, że nacjonalizm jest trucizną, niebezpieczną, bo wmawiającą ludziom, że jest rozwiązaniem ich wszelkich kłopotów - braku pracy, mieszkania, złej sytuacji finansowej. "Takiej ideologii sprzeciwiamy się. Jeśli uważacie, że jest to groźne, zapraszamy 9 listopada przed bramę UW" - powiedziała.

d4mrq8f

Wraz z kryzysem ekonomicznym nasila się niechęć wobec imigrantów, osób o innym kolorze skóry, osób o odmiennym postępowaniu i wyglądzie, która prowadzi do rozszerzania nacjonalizmu. "Tolerancja wobec nacjonalizmu i przemocy może doprowadzić do takich wydarzeń, jakie miały miejsce 75 lat temu w Niemczech" - podkreślają antyfaszyści.

W zeszłym roku w demonstracji udział wzięło 1000 osób. W tym roku organizatorzy liczą na więcej.

Marsz rozpocznie się o godz. 13.00 spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego.

d4mrq8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mrq8f
Więcej tematów