Trwa ładowanie...

Przedwojenna, żydowska Warszawa na zdjęciach

Na wystawie "Miasto i oczy" w Żydowskim Instytucie Historycznym obejrzeć będzie można ponad dziewięćdziesiąt zdjęć autorstwa Menachema Kipnisa

Przedwojenna, żydowska Warszawa na zdjęciach
d1c5wbn
d1c5wbn

Twórca tych niezwykłych fotografii , ukazujących żydowski świat lat 20. i 30. XX w., był w II RP wybitnym śpiewakiem, znawcą muzyki jidysz, pisarzem, dziennikarzem, kolekcjonerem żydowskich pieśni i opowieści ludowych, a także działaczem społecznym. Z*naczną część swego życia spędził w Warszawie na Tłomackiem, zmarł w maju 1942 roku w getcie warszawskim*.

Niewiele jednak wiedziano o jego pasjach fotograficznych. Menachem Kipnis był wybitnym, jednak dziś zapomnianym żydowskim fotografikiem. Zdjęcia przedwojennej Warszawy robił na zamówienie nowojorskiego dziennika „The Yiddish Forward” („Forwerts”). Te, które zobaczymy na wystawie, pochodzą z kolekcji Rafaela Abramowicza, wieloletniego redaktora Działu Sztuki tego pisma oraz z kolekcji Archiwum Bundu , znajdującego się obecnie w zbiorach YIVO w Nowym Yorku.

Kipnis, mistrz chwytania chwili, jako fotograf starał się być niewidoczny, nie ingerować w zapisywaną na kliszy rzeczywistość. Drobne scenki uliczne, targowe, wiejskie utrwalał swoim aparatem jakby przez przypadek.

Zachęcamy do podróży po przedwojennej Warszawie: na* ulicę Nalewki, Tłomackie, Twardą , Ceglaną, Grzybowską . Do Parku Krasińskich i Parku Saskiego*. Zapraszamy w okolice Warszawy, do Otwocka, Falenicy, Żyrardowa, Warki, Grójca, Grodziska Mazowieckiego, Ciechanowa, Rawy Mazowieckiej. I dalej, do Ryk, Kazimierza Dolnego, Krynek, Ciechocinka. I jeszcze dalej, do Dubnego, Równego, Łucka i Orszyc koło Żytomierza. Choć przez chwilę spójrzmy w oczy mieszkańcom tych miejscowości, utrwalonym na fascynujących fotografiach Menachema Kipnisa.

d1c5wbn

Otwarcie wystawy już dziś, 30 stycznia 2014 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym. Wystawa potrwa do 15 maja br.

Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5, www.jhi.pl

Ceny biletów: normalny 10,00 zł, ulgowy 5,00 zł. W niedzielę dla zwiedzających indywidualnie wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 11:00-18:00, niedziela: 10:00-18:00

d1c5wbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c5wbn
Więcej tematów