RegionalneWarszawaProkuratura regionalna bada 40 spraw dotyczących reprywatyzacji

Prokuratura regionalna bada 40 spraw dotyczących reprywatyzacji

Liczba postępowań karnych stanowiących przedmiot lustracji może ulec zmianie

Prokuratura regionalna bada 40 spraw dotyczących reprywatyzacji

13.09.2016 07:30

Zespół prokuratorski w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie bada 40 spraw dotyczących reprywatyzacji w stolicy. Wśród nich jest 19 śledztw wcześniej umorzonych, jedno zawieszone i 20 spraw zakończonych odmową wszczęcia śledztwa - poinformowała prokuratura.

Zespół prokuratorów w stołecznej prokuraturze regionalnej został powołany na początku września do zbadania postępowań prowadzonych w warszawskich prokuraturach od początku 1999 r. do 30 sierpnia 2016 r., które "zostały zakończone decyzjami o odmowie wszczęcia, o umorzeniu lub zawieszeniu w sprawach dotyczących tzw. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie".

11 prokuratorów

- Prowadzona lustracja postępowań spełniających podane kryteria obejmuje kontrolę prawidłowości prowadzenia i zakończenia badanych spraw, w szczególności kontrolę gromadzenia materiału dowodowego, jego kompletność oraz prawidłowość i zasadność wydanych decyzji merytorycznych - powiedziała rzeczniczka prasowa PR w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka–Konopka.

Dodała, że "opracowanie sprawozdania z lustracji planowane jest na 29 września 2016 r.". Zespół składa się z 11 prokuratorów prokuratury regionalnej.

- Przedmiotem badania są sprawy składające się łącznie z 84 tomów akt głównych oraz z załączników do akt - zaznaczyła prok. Zabłocka-Konopka. Dodała, że sprawy te zostały przekazane z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, a także ze stołecznych prokuratur rejonowych.

Jednocześnie prokurator zastrzegła, że liczba postępowań karnych stanowiących przedmiot lustracji może ulec zmianie po otrzymaniu kolejnych spraw z prokuratur okręgowych i rejonowych podległych Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Z Wrocławia do Warszawy

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji.

Poza zespołem w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie badającym sprawy umorzone, bądź zakończone odmową wszczęcia śledztwa drugi zespół w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został utworzony "do przeprowadzenia śledztw dotyczących niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz wyłudzeń dokonanych w związku z tzw. reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie".

Jak informowała Prokuratura Krajowa w skład tego zespołu weszło sześciu prokuratorów i pięciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Zespół koordynujący

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

- Jednocześnie w Prokuraturze Krajowej, na polecenie prokuratora generalnego, został powołany zespół koordynujący wszystkie działania podejmowane w sprawach związanych z tzw. reprywatyzacją nieruchomości - informowała PK.

Na czele tego zespołu koordynującego stanął prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. - W jego skład wchodzą natomiast doświadczeni prokuratorzy specjalizujący się w różnych dziedzinach prawa, nie tylko karnego, ale także cywilnego, administracyjnego i gospodarczego - zaznaczała PK.

Źródło: PAP

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)