Prokuratura regionalna bada 40 spraw dotyczących reprywatyzacji
Liczba postępowań karnych stanowiących przedmiot lustracji może ulec zmianie
Zespół prokuratorski w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie bada 40 spraw dotyczących reprywatyzacji w stolicy. Wśród nich jest 19 śledztw wcześniej umorzonych, jedno zawieszone i 20 spraw zakończonych odmową wszczęcia śledztwa - poinformowała prokuratura.
Zespół prokuratorów w stołecznej prokuraturze regionalnej został powołany na początku września do zbadania postępowań prowadzonych w warszawskich prokuraturach od początku 1999 r. do 30 sierpnia 2016 r., które "zostały zakończone decyzjami o odmowie wszczęcia, o umorzeniu lub zawieszeniu w sprawach dotyczących tzw. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie".
11 prokuratorów
- Prowadzona lustracja postępowań spełniających podane kryteria obejmuje kontrolę prawidłowości prowadzenia i zakończenia badanych spraw, w szczególności kontrolę gromadzenia materiału dowodowego, jego kompletność oraz prawidłowość i zasadność wydanych decyzji merytorycznych - powiedziała rzeczniczka prasowa PR w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka–Konopka.
Dodała, że "opracowanie sprawozdania z lustracji planowane jest na 29 września 2016 r.". Zespół składa się z 11 prokuratorów prokuratury regionalnej.
- Przedmiotem badania są sprawy składające się łącznie z 84 tomów akt głównych oraz z załączników do akt - zaznaczyła prok. Zabłocka-Konopka. Dodała, że sprawy te zostały przekazane z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, a także ze stołecznych prokuratur rejonowych.
Jednocześnie prokurator zastrzegła, że liczba postępowań karnych stanowiących przedmiot lustracji może ulec zmianie po otrzymaniu kolejnych spraw z prokuratur okręgowych i rejonowych podległych Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.
Z Wrocławia do Warszawy
Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji.
Poza zespołem w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie badającym sprawy umorzone, bądź zakończone odmową wszczęcia śledztwa drugi zespół w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został utworzony "do przeprowadzenia śledztw dotyczących niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz wyłudzeń dokonanych w związku z tzw. reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie".
Jak informowała Prokuratura Krajowa w skład tego zespołu weszło sześciu prokuratorów i pięciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.
Zespół koordynujący
Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.
- Jednocześnie w Prokuraturze Krajowej, na polecenie prokuratora generalnego, został powołany zespół koordynujący wszystkie działania podejmowane w sprawach związanych z tzw. reprywatyzacją nieruchomości - informowała PK.
Na czele tego zespołu koordynującego stanął prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. - W jego skład wchodzą natomiast doświadczeni prokuratorzy specjalizujący się w różnych dziedzinach prawa, nie tylko karnego, ale także cywilnego, administracyjnego i gospodarczego - zaznaczała PK.
Źródło: PAP
Przeczytajcie też: Urzędniczka "od Chmielnej" składała nieprawdziwe*oświadczenia majątkowe*