Program "SOWA" popularny wśród warszawiaków. ZDM deklaruje modernizację oświetlenia ulic
Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w przetargu na modernizację oświetlenia warszawskich ulic w ramach programu "SOWA". Łącznie wpłynęło 23 oferty.
26.05.2020 17:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Celem programu "SOWA – oświetlenie zewnętrzne" jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Jednolite, lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione lampy zapewnią lepszą widoczność na drogach, zmniejszając jednocześnie zjawisko tzw. “zanieczyszczenia światłem"" – tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.
Program "SOWA" przewiduje wymianę słupów latarni ulicznych, jak również samych opraw oświetleniowych. Prace trwają we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego. ZDM planuje wymienić łącznie 860 słupów, na których pojawi się aż ponad 1000 opraw w technologii LED. Modernizacji zostanie także poddane okablowanie oraz szafy zasilające.
"Zamówienie obejmuje wymianę słupów oświetleniowych i opraw na 9 ulicach: Jarzębskiego, Lektykarskiej, Kruczej, Jagiellońskiej, Stryjeńskich, Sosnkowskiego, Szczęśliwickiej, Płowieckiej oraz dwa węzły Trasy Łazienkowskiej — z Wałem Miedzeszyńskim i Wisłostradą" – czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.
Dodatkowo przejścia dla pieszych, które nie posiadają sygnalizacji świetlnej zostaną doświetlone.
Zobacz także: "Mateusz Morawiecki deklaruje miliardy na inwestycje. Prezes Budimexu komentuje"
Będzie aukcja elektroniczna
Przetarg składa się z czterech części. Do ZDM wpłynęło łącznie 23 oferty – na każdą z nich po kilka. Wszystkie oferty, choć są zbliżone do planowanego budżetu, to jednak nieco go przekraczają. Stąd narodził się pomysł przeprowadzenia aukcji elektronicznej.
Ponad 335 tysięcy złotych rocznie mniej
Główną zaletą nowego oświetlenia jest znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Z obliczeń wynika, że modernizacja oświetlenia trzynastu ulic wykonana w technologii LED, może przynieść średnią oszczędność na poziomie 62%. Oznacza to, że rocznie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej wyniosą ponad 335 tysięcy złotych. ZDM prognozuje, ze inwestycja ta powinna zwrócić się w ciągu kilku lat, ze względu na znacznie niższe koszty ewentualnych napraw i dodatkowych konserwacji. Równie ważną kwestią jest tutaj również aspekt ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla.
Według planu modernizacja ma objąć trzynaście ulic. Na czterech z nich, które nie były uwzględnione w przetargu (przy Agorze, Sokratesa, Trocka, Borzymowska) za prace odpowiedzialny będzie miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Tam też modernizacja obejmie m.in. remonty nawierzchni.
Budżet projektu wynosi 12,5 mln zł, z czego 10,8 mln złotych ma pokryć długoterminowa pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.