RegionalneWarszawaPrawie miliard złotych na budownictwo społeczne

Prawie miliard złotych na budownictwo społeczne

Prawie miliard złotych na budownictwo społeczne
14.11.2014 11:23

Tanie mieszkania będą budowane w latach 2015-2022

Do nowych budynków komunalnych przy ul. Jagiellońskiej na Pradze-Północ zaczęli się już wprowadzać lokatorzy. W czterech nowych siedmiokondygnacyjnych budynkach społecznych czeka 228 mieszkań. Są to jedno, dwu i trzypokojowe lokale. Budynki, zlokalizowane w obrysie dawnych fortyfikacji, swoim gabarytem, układem kompozycyjnym oraz formą architektoniczną mają podkreślać układ dawnych wałów ziemnych. Architektura, detal wykończenia elewacji (ceramika), a nawet nazwy tych czterech budynków - „Redan”, „Barkan”, „Bastion”, „Luneta” - są inspirowane XVII/XIX-wieczną architekturą obronną. Teren inwestycji jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Łącznie przy ul. Jagiellońskiej powstało już 9 nowych budynków z 303 mieszkaniami.

Nowy program budownictwa społecznego na lata 2015 - 2022 zakłada powstanie 2,5 tysiąca nowych mieszkań na wynajem, remont 3 tysięcy już istniejących oraz doposażenie w centralne ogrzewanie blisko 5 tysięcy lokali. W ramach programu m.st. Warszawa realizować będzie inwestycje w 3 obszarach: partnerstwa publiczno - prywatnego, budowy i modernizacji przez TBS oraz przez władze poszczególnych dzielnic. W ramach PPP powstaną 403 lokale mieszkalne na Pradze - Północ, Pradze - Południe i Targówku. Budowa przez TBS zakłada oddanie do użytku mieszkańców 464 nowych lokali w tych samych dzielnicach. Na Targówku, w Ursusie, na Bemowie, Białołęce i w Wesołej powstaną łącznie 543 mieszkania. Ponadto TBS zmodernizuje 671 mieszkań na obu Pragach i Targówku.

Koszt projektu to ponad 920 mln złotych, w tym budowa nowych lokali mieszkalnych - ok. 540 mln złotych. Udział finansowy m.st. Warszawy wyniesie 242 mln zł, zaś 298 mln to przewidywany wkład finansowy Banku Gospodarstwa Krajowego (kredyt, emisja obligacji, dopłaty z programu budownictwa komunalnego). Planowany budżet zakłada również 80 mln złotych na doposażenie lokali oraz 300 mln złotych na remonty zasobów komunalnych.

Program budownictwa społecznego skierowany jest również do osób, których dochody są za wysokie na uzyskanie mieszkania komunalnego , jednak zbyt niskie, aby otrzymali kredyt na kupno własnego mieszkania.

- BGK sfinansował budowę już ponad 100 tysięcy mieszkań na wynajem w całej Polsce. Jako państwowy bank rozwoju, wspieramy rozwój gospodarczy i społeczny kraju. Nadal będziemy wykorzystywać nasze kompetencje i zasoby finansowe, aby w różnej formie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe Polaków - mówi Radosław Stępień, wiceprezes – pierwszy zastępca prezesa Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także