Prawie 50kg kokainy zatrzymano na Lotnisku Chopina
Trójka Polaków próbowała przemycić narkotyki o wartości 10mln zł w walizkach
To największa w historii Służby Celnej ilość kokainy wykryta u podróżnych na warszawskim lotnisku. Zwykle przemytnicy próbują przewieźć do 2-3 kilogramów, tutaj padł więc niewąptpliwie rekord. Trójka Polaków w wieku od 21 do 25 lat róbowała przewieźć ponad 47 kilogramów w swoim bagażu samolotem z Dominikany. Gdy celnicy otworzyli ich walizki, kokaina dosłownie wysypała się z ich bagażu.
Do wydarzenia do szło w sobotę 17 listopada, funkcjonariusze Służby Celnej na warszawskim lotnisku Chopina udaremnili przemyt kokainy o wartości prawie 10 mln zł. W przemyt w sumie ponad 47 kilogramów narkotyków zaangażowana była trójka Polaków w wieku od 21 do 25 lat – kobieta i dwóch mężczyzn. Wszyscy przylecieli z Dominikany. Kokainę próbowali przemycić w trzech walizkach, w pakietach szczelnie owiniętych taśmą. Uwagę celników zwrócił nietypowy obraz na monitorze urządzenia RTG wnętrza walizek. Po otworzeniu walizek przez funkcjonariuszy, wysypały się z nich pakiety zawierające biały proszek.
Celnicy wykonali badanie substancji narkotestem, który zabarwił się na kolor wskazujący na kokainę i natychmiast powiadomili policjantów z Centralnego Biura Śledczego. Przemytnicy zostali zatrzymani przez Policję. Za przemyt znacznej ilości środków odurzających grozi im teraz kara więzienia od 3 do 15 lat. Służba Celna szacuje, że wartość zatrzymanych narkotyków, z których można byłoby wykonać nawet kilkaset tysięcy działek to ok. 9,5 miliona złotych.
Typowym sposobem przemytu narkotyków drogą powietrzną jest przewóz od kilku gramów do 2-3 kilogramów substancji odurzających. Przemytnicy ukrywają narkotyki w różny sposób. Celnicy spotykają się z narkotykami schowanymi w podwójnym dnie bagażu, zabawkach, urządzeniach elektrycznych, bateriach, artykułach spożywczych, między rzeczami osobistymi, w książkach itp. Często zatrzymywani są również tzw. „połykacze", którzy próbują przemycić narkotyki wewnątrzustrojowo w przewodzie pokarmowym. Jednak są to zazwyczaj znacznie mniejsze ilości - od 0,5 do 1,5 kilograma.
W opinii celników ekspertów w dziedzinie ujawniania przemytu narkotykowego, przemyt ponad 47 kilogramów kokainy samolotem jest największym w historii polskiego celnictwa.