Trwa ładowanie...

Powstanie nowy Plac Defilad. Wybrano wykonawcę

Stołeczny ratusz ogłosił wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję placu Centralnego. Zwycięzcą została pracownia A-A Collective. - Cieszę się, że okolice pl. Defilad i Ściany Wschodniej będą się odradzać w nowej odsłonie - powiedział Trzaskowski.

Powstanie nowy Plac Defilad. Wybrano wykonawcęŹródło: Facebook.com, fot: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
d3s5uzz
d3s5uzz

We wtorek odbyła się konferencja w nowym budynku ZODIAK - Warszawski Pawilon Architektury przy pasażu Wiecha. Miejsce składa się z zarysu pawilonu dawnej, modernistycznej, kawiarni Zodiak oraz znajdujący się przed budynkiem plac, na którym powstanie plac Centralny. Nowe centrum Warszawy będzie składać sie z placu Pięciu Rogów, placu Powstańców Warszawy i placu Defilad.

um.warszawa.pl
Źródło: um.warszawa.pl, fot: um.warszawa.pl

Nowy prezydent Warszawy tłumaczył, że w latach 60 miejsce to było symbolem, które zachwycało mieszkańców tym, że pojawił się pasaż bez samochodów, gdzie można było po prostu przechadzać i korzystać z przestrzeni miejskiej. - Pamiętam te miejsca z końca lat 70 Później było dużo gorzej. Pod koniec lat 80 i na początku lat 90 straciłem tutaj portfel i wtedy były takie czasy, że raczej portfel można było tutaj stracić. Później zawitał kapitalizm, gdzie pojawił się Starbucks i Pizza Hut. Natomiast jest szansa, że to miejsce na nowo się odrodzi, w którym będzie można dyskutować i rozmawiać o tym, jak Warszawa może wyglądać w przyszłości - opowiadał Rafał Trzaskowski.

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy ogłosił, że wybrali pracownię A-A Collective w składzie Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa i Martin Marker Larsen. - Jedna z niewielu prac, która odkrywa stare warstwy Warszawy. To element często powracającej nostalgii - powiedział Olszewski.

d3s5uzz

- Projekt pozwala na różnych płaszczyznach i w różnym czasie realizować zmieniające się potrzeby warszawiaków. Może to być bardzo zielony plac, może być wodny plac, a może to być przestrzeń dla imprez masowych. Koncepcja wpisuje się w cały zestaw elementów, które realizujemy w centrum Warszawy: pawilon Zodiak, odnawianie i zazielenianie Świętokrzyskiej i Emilii Plater, planowana zielona Marszałkowska, odnowiony park Świętokrzyski, zielona aorta Warszawy po południowej stronie Pałacu Kultury, przenoszony pawilon Emilii w strefę pl. Defilad, planowana etapowa przebudowa ronda Dmowskiego, na którym pojawią się przejścia naziemne, a które w przyszłości, mam nadzieję, że zmieni się w normalne skrzyżowanie - mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Zobacz także: "Zdrada polityczna" na Śląsku? Marek Jakubiak komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3s5uzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s5uzz
Więcej tematów