Trwa ładowanie...

Powstanie Koalicja Antyfaszystowska. Zablokuje Marsz Niepodległości?

"Rząd PiS otwarcie romansuje z polskimi faszystami z ONR i Młodzieży Wszechpolskiej."

Powstanie Koalicja Antyfaszystowska. Zablokuje Marsz Niepodległości?
d3aei2l
d3aei2l

11 listopada ulicami stolicy przejdzie kolejny Marsz Niepodległości. Na to nie zgadzają się aktywiści, którzy chcą zawiązać Koalicję Antyfaszystowską. Na Dzień Niepodległości planują stworzyć "konfrontacyjną pikietę" w Warszawie.

Po procesie 19 osób z Obywateli RP, którzy odpowiedzą za próbę przerwania kwietniowego marszu ONR, aktywiści zapowiadają uwtorzenie Koalicji Antyfaszystowskiej "Zmowa Powszechna". - Rząd PiS otwarcie romansuje z polskimi faszystami z ONR i Młodzieży Wszechpolskiej, umacnia państwo policyjne i zbroi paramilitarne bojówki Obrony Terytorialnej. Fala nienawiści wobec uchodźców zbiera krwawe żniwo pobić i napaści. Nie możemy na to patrzeć bezczynnie - mówi w rozmowie z portalem Onet aktywistka Basia Kuglarczyk.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, koalicja ma być porozumieniem wielu środowisk i organizacji m.in Obywateli RP, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, studetnów oraz grupy antyfaszystowskiej, jak np. Antifa.

Co się wydarzy 11 listopada? Koalicja planuje zorganizować kilka zgromadzeń, w tym marsz antyfaszystowski, który ma być "konfrontacyjną pikietą". Happening ma się odbyć w pobliżu Marsz Niepodległości, jednak pozostałe szczegóły są wciąż dopracowywane. Co więcej, członkowie Koalicji chcą również m.in. doprowadzić do delegalizacji ONR oraz Młodzieży Wszechpolskiej.

Policja szacuje, że w Marszu Niepodległości z 2016 roku uczestniczyło 75 tys. osób. Demonstranci skandowali m.in.: "Nie chcemy tu muzułmanów", "Polacy przeciw imigrantom", "Bóg, honor i ojczyzna", "Biało-czerwone to barwy niezwyciężone", "Duma, narodowa duma", "Od Pomorza aż do Śląska naszym celem jedna Polska", "Wielka Polska narodowa" i "Młodość, wiara, nacjonalizm".

d3aei2l

Doszło również do incydentu: spalono flagę ukraińską. Zarejestrowano to zdarzenie na nagraniu, które następnie udostępniano w mediach i internecie. Widać na nim grupę osób, niektórzy trzymają flagi polskie. Jedna z nich, depcząca flagę Ukrainy, ma na plecach przewiązaną flagę polski. W tle nagrania słychać krzyki "Bóg, Honor i Ojczyzna", "J....ć UPA i Banderę", "To my, to my, Polacy".

Wówczas charge d'affaires ambasady Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oświadczył, że Ukraina oczekuje od Polski reakcji na spalenie ukraińskiej flagi. Co więcej, Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Źródło: Onet.pl

Oprac. Karolina Pietrzak

d3aei2l

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Gronkiewicz-Waltz prezentuje własny audyt o reprywatyzacji. Deklaruje pomoc dla Patryka Jakiego

d3aei2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aei2l
Więcej tematów