Trwa ładowanie...

Powstanie Centralny Port Lotniczy? "Lotnisko Chopina jest za małe i źle skomunikowane z innymi miastami"

Port pełniłby rolę jednego z największych tak zwanych hubów przesiadkowych w Europie.

Powstanie Centralny Port Lotniczy? "Lotnisko Chopina jest za małe i źle skomunikowane z innymi miastami"
dbsorx5
dbsorx5

Dyrektor lotniska Chopina opowiedział się za nową strategią transportową w Polsce. Jej elementem miałby być Centralny Port Lotniczy, zlokalizowany między Łodzią a Warszawą.

Według wstępnych założeń miałby on obsługiwać 50 milionów pasażerów rocznie. Port pełniłby rolę jednego z największych tak zwanych hubów przesiadkowych w Europie. Dyrektor Mariusz Szpikowski powiedział, że nie ma już możliwości rozbudowy lotniska Chopina, a jego pojemność jest ograniczona. Dyrektor zaznaczył, że pierwotnie planowana po rozbudowie przepustowość na poziomie 20 - 22 milionów pasażerów rocznie może być niższa.W tym roku lotnisko obsłuży ponad 12 milionów pasażerów. Szpikowski dodał, że wiele zależy od naszego narodowego przewoźnika i jego strategii rozwoju. Połączenia realizowane przez LOT stanowią około 40 procent ruchu lotniczego w stolicy.

Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT już poparł ideę budowy Centralnego Portu Lotniczego . Przewoźnik zapowiada, że chce kupować nowe samoloty i rozbudowywać siatkę połączeń. Prezes Rafał Milczarski powiedział, że dużą rolę w rozwoju sieci połączeń powinien spełniać Centralny Port Lotniczy. Zaznaczył, że lotnisko Chopina jest za małe i nie ma już możliwości jego rozbudowy. Co więcej, jeśt źle skomunikowane z innymi miastami. Jego zdaniem, budowa dużego lotniska od podstaw mogłaby pozytywnie wpłynąć na układ komunikacyjny w kraju.

Według wstępnych szacunków, projektowanie Centralnego Portu Lotniczego mogłoby potrwać trzy lata, a budowa od ośmiu do 14 lat. Nad szczegółami pracuje międzyresortowy zespół, w którego składzie znaleźli się między innymi prezes PLL LOT oraz dyrektor Portu Lotniczego Chopina.

Źródło: (IAR)

dbsorx5
dbsorx5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsorx5
Więcej tematów