Powstała “praska mapa rzemieślników”
Mapa zostanie wydana w wersji kieszonkowej i jako plakat. Jej drukowana wersja będzie dostępna w Muzeum Warszawskiej Pragi.
17.06.2016 08:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na Pradze można załatwić wszystko: od naprawy futer po szlifowanie noży. Wszystko dzięki małym zakładów rzemieślniczym rozsianym po dzielnicy. Niektóre z nich sięgają historią czasów przedwojennych. Dzięki mapie wydanej właśnie przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze Praga Północ będziemy mogli łatwo odnaleźć praskich rzemieślników i dowiedzieć się więcej o historii każdego z zakładów. Premiera papierowej wersji mapy będzie miała miejsce dziś, o godz. 16 w Muzeum Warszawskiej Pragi. Póżniej pojawi się także w sieci.
To już druga mapa rzemieślników autorstwa aktywistów z Miasto Jest Nasze. Wcześniej podobne wydawnictwo stowarzyszenie przygotowało na Żoliborzu. W planach są kolejne dzielnice. Cel mapy nie jest czysto informacyjny. To także promocja znikającej kultury rzemieślników miejskich, których niestety ubywa z każdym rokiem. Wiele praskich zakładów ma swoją historię sięgającą czasów przedwojnia. Stowarzyszeniu zależy na kultywowaniu rzemiosła i wspieraniu rzemieślników jako elementu tożsamości Warszawy.
Mapa obejmuje ponad 60 zakładów
- Przy tworzeniu mapy członkowie MJN odwiedzili osobiście ponad 60 zakładów, w tym tak nietypowe, jak zakład szlifiersko-nożowniczy czy zakład drykiera, który jest ostatnim na Pradze - opowiada Anna Jarzębska z MJN, pomysłodawczyni mapy. Mapa zostanie wydana w wersji kieszonkowej i jako plakat. Jej drukowana wersja będzie dostępna w Muzeum Warszawskiej Pragi. W przyszłości mapa zostanie także umieszczona na stronie internetowej.
Miasto Jest Nasze przy projekcie mapy rzemieślników rozpoczęło współpracę z Muzeum Warszawskiej Pragi, które prowadzi szereg działań (warsztaty, spotkania) wokół tematu rzemiosła.
Premiera
Premiera papierowej wersji mapy będzie miała miejsce podczas Festiwalu Rzemieślników, odbywającego się w Muzeum Warszawskiej Pragi, o godz. 16:00 w Sali konferencyjnej.
Link do wydarzenia na Fb prezentujemy TUTAJ