Trwa ładowanie...
d2ol3b3
d2ol3b3

W czasie II wojny światowej Cmentarz Powązkowski nie ucierpiał zbytnio (choć pod koniec wojny spłonął kościół i zabudowania kancelarii wraz z archiwum cmentarnym). Jednak w czasie niemieckiej okupacji brał w niej czynny udział - na terenie cmentarza działała Armia Krajowa – były tu składy broni, odbywały się wykłady wojskowe, tędy też szły transporty żywności m.in. do getta warszawskiego.

Założony w 1790 roku, na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich zajmuje obecnie 43 ha (dla porównania cały Watykan ma 44 ha). Spoczywa tu ok. 1 miliona osób, w tym bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek. Dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu możemy zobaczyć, jak cmentarz wyglądał przed wojną.

d2ol3b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ol3b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj