Postawią apartamentowiec na terenie przedszkola?
Mieszkańcy są przeciw. Uważają, że postawienie budynku oszpeci okolicę i zniszczy zaciszny ogród. Mają lepszy pomysł na to miejsce
Budynek przy ulicy Podchorążych przypomina dworek. Wybudowano je na przełomie lat 40. i 50. Przez ponad 50 lat mieściło się tu przedszkole, zamknięto je przez niż demograficzny.* Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. W ogrodzie tego pięknego obiektu planuje się postawić... nowoczesny apartamentowiec.* Mieszkańcy są przeciw. Uważają, że postawienie budynku oszpeci okolicę i zniszczy zaciszny ogród. Mają lepszy pomysł na to miejsce.
Zobacz także: Przybywa warszawiaków!
W 2012 r. ogród przedszkola został kupiony przez prywatnego inwestora. Jak informuje Gazeta.pl, jeszcze kilkanaście lat temu ówczesna stołeczna konserwator Ewa Nekanda-Trepka nie wydała zgody na inwestycję w tym miejscu. Niemożliwe jest lokowanie w tak cennym wnętrzu jakiegokolwiek obiektu kubaturowego, ponieważ przestrzeń międzyblokowa w tym miejscu powinna zostać wolna od zabudowy - napisała. Na budowę apartamentowca nie pozwala również projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Sielc, który zaznacza, że teren ma być przeznaczony na działalność oświatową, a zabudowa może zająć co najwyżej 20 proc. obszaru. Zieleń z kolei powinna stanowić przynajmniej 60 proc.
Dzielnica jednak wydała jednak warunki zabudowy dopuszczające wzniesienie w ogrodzie apartamentowca. Nie mieliśmy podstaw do odmówienia wydania takiej decyzji - mówią urzędnicy. Od decyzji odwołały się wspólnoty okolicznych domów.* Chodzi o zachowanie obecnego układu urbanistycznego, uratowanie ogrodu oraz wykorzystanie budynku przedszkola dla lokalnej społeczności.* Chcą tam stworzyć Centrum Integracji Mieszkańców.
Na Sielcach brakuje takiego miejsca, gdzie mieszkańcy, organizacje, instytucje mogą organizować spotkania, koncerty, warsztaty dla dzieci, seniorów, wystawy, debaty obywatelskie... Pod podaniem podpisały się instytucje - szkoły, gimnazja, biblioteki - mówią.
Więcej na temat idei znajdziecie na stronie projektu .
Zobacz także: Z głodu jadły papier, liście i trawę