RegionalneWarszawaPorzucony autobus lub zapomniany ambulans. Strażnicy miejscy usunęli 1865 wraków z warszawskich ulic.

Porzucony autobus lub zapomniany ambulans. Strażnicy miejscy usunęli 1865 wraków z warszawskich ulic.

Najwięcej porzuconych aut znaleziono na Mokotowie

Porzucony autobus lub zapomniany ambulans. Strażnicy miejscy usunęli 1865 wraków z warszawskich ulic.

Porzucona przyczepa kampingowa, zapomniany holownik, w sumie blisko 2 tys. wraków zniknęło w tym roku z ulic stolicy. Rekord padł w październiku. 238 wraków dzięki podjętym wówczas działaniom nie zagraża już mieszkańcom, nie blokuje miejsc parkingowych i zwyczajnie nie szpeci.

Od początku roku strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 3 tys. interwencji, w trakcie których oceniali, czy zlokalizowane pojazdy można uznać za tzw. wraki i podejmowali dalsze działania. W wyniku przeprowadzonych czynności 1865 wraków zniknęło z ulic stolicy - informują.

Codziennie patrolują ulice w poszukiwaniu tego typu pojazdów. Funkcjonariusze z Referatu ds. Pojazdów weryfikują także zgłoszenia, które wpływają od mieszkańców. - Analizujemy nawet informacje publikowane na portalach społecznościowych – podkreśla Krzysztof Kosiński Kierownik Referatu ds. Pojazdów Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

W ponad 870 przypadkach, kiedy pojazdy zagrażały mieszkańcom lub też właściciele nie reagowali na wezwania straży miejskiej, wraki zostały usunięte na parkingi strzeżone po wydanych przez strażników miejskich dyspozycjach. W kolejnych ponad 950 przypadkach działania funkcjonariuszy doprowadziły jednak do usunięcia wraków przez samych właścicieli lub też właściciele doprowadzili pojazdy do właściwego stanu.

Ocena stanu pojazdu i wydanie dyspozycji jego usunięcia na parking trwa zaledwie kilka minut. - Natomiast szereg czynności wykonywanych jest wcześniej. Mimo, że są one czasochłonne i czasami utrudnione, dokładamy wszelkich starań aby ustalić właściciela pojazdu, tak aby to on podjął działania, które w efekcie doprowadzą do usunięcia auta. Przypominam, że jeśli właściciel sam nie usunie pojazdu, a zrobią to uprawnione służby, właściciel musi liczyć się z obciążeniem go kosztami – mówi Krzysztof Kosińki.

- Mieszkańcy oczekują skutecznej interwencji. Liczą na to, że wrak nie będzie już zawalidrogą, że uwolnimy miejsce parkingowe, żeususnięty pojazd dostawczy 3 doprowadzimy do poprawy estetyki miasta. Mamy prawo wydać dyspozycję usunięcia pojazdu na koszt właściciela i w uzasadnionych przypadkach jest ona stosowana – mówi st. insp. Beata Paziak z Referatu ds. Pojazdów.

Najwięcej wraków zniknęło z ulic stolicy w październiku – 238, to ok. 13% wszystkich wraków wobec których straż miejska podejmowała czynności. Do tej pory najwięcej nowych spraw dotyczących tzw. wraków straż miejska zarejestrowała na terenie Mokotowa, Wilanowa i Ursynowa (22%), najmniej w dzielnicy Śródmieście (6%).

Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)