Trwa ładowanie...

Ponad połowa warszawskich dzieci nie wyjedzie w tym roku na wakacje

To i tak lepszy wynik, niż w mniejszych miastach

Ponad połowa warszawskich dzieci nie wyjedzie w tym roku na wakacje
d6gwrbk
d6gwrbk

Tylko co trzecie dziecko w Polsce pojedzie w tym roku na wakacje - wynika z badania dla BIG InfoMonitor i BIK. Częściej na zorganizowany wypoczynek wyjeżdżają dzieci z dużych aglomeracji. W Warszawie będzie to niewiele ponad 40 proc. wszystkich dzieciaków.

Jak wynika z opublikowanych we wtorek badań Instytutu ARC Rynek i Opinia, przeprowadzonych na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, sześcioro na dziesięcioro dzieci nigdy nie miało okazji wyjechać z domu na wakacje, ani na ferie zimowe.

Organizacje informują, że największe szanse na wyjazd wakacyjny będą mieli mieszkańcy centralnej Polski i wielkich miast. O ile ogólnopolska statystyka mówi o wyjeździe co trzeciego dziecka, to w Polsce centralnej rodzice zaplanowali podróż blisko 40 proc. swoich pociech.

Lato nad Bałtykiem

Prawdopodobieństwo wyjazdu znacząco wzrasta, jeśli dziecko mieszka w jednej z liczących ponad pół miliona mieszkańców aglomeracji. - Z najmniejszych miejscowości na obóz lub kolonie trafi 22 proc. dzieci, z miejscowości od 25 o 100 tys. mieszkańców - 30 proc., a z miast liczących od 100 do 500 tys. osób - 38 proc. Na zorganizowany wypoczynek może liczyć 43 proc. dzieci z Warszawy, czyli niemal dwa razy więcej niż na wsiach i w małych miasteczkach - podkreślono w badaniu.

d6gwrbk

Najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnych podróży w Polsce jest morze. Ponad połowa dzieci, które w tym roku wyjedzie na wakacje, trafi nad Bałtyk. Na drugim miejscu są góry - tam pojedzie co piąte dziecko, z kolei w krainie Wielkich Jezior Mazurskich odpoczywać będzie co ósma pociecha (12 proc.), a 15 proc. dzieci pojedzie za granicę - głównie do Europy.

Lato w mieście

Co czwarty rodzic w aglomeracji wskazuje, że aby zapłacić za najbliższe wakacje lub ferie potomków będzie się posiłkował kredytami i pożyczkami. W badaniu wskazano ponadto, że w grupie 29 proc. dzieci, którym uda wyjechać się na obóz czy kolonie, troje na czworo będzie miało taką możliwość tylko raz w roku. Zarówno na wakacje, jak i ferie zimowe pojedzie jedynie co czwarte dziecko. - Priorytetem dla rodziców jest zorganizowanie wypoczynku latem. 83 proc. kupuje wyjazdy dzieciom właśnie w okresie wakacyjnym. 12 proc. stara się zapewnić tego typu atrakcję latem i zimą, wyłącznie ferie zimowe wybiera tylko 5 proc. - wyjaśnia BIG InfoMonitor i BIK.

Warszawscy rodzice, podobnie jak mieszkający w największych polskich miastach są też gotowi wydać najwięcej na wypoczynek swoich pociech, bo aż blisko 1,3 tys. zł.

Dla tych dzieci, które zostają, ratusz przygotowuje coroczny program „Lato w mieście”. Z zajęć przygotowanych przez miasto korzysta w wakacje kilkanaście tysięcy dzieci. Dzieci i młodzież, mogą skorzystać m.in. z propozycji domów kultury, ośrodków sportowych, a także bibliotek, muzeów, klubów sportowych, organizacji pozarządowych i wielu instytucji i firm, które co roku dołączając do programu.

d6gwrbk
d6gwrbk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6gwrbk
Więcej tematów