Trwa ładowanie...

Policja ujęła fałszywych policjantów CBŚ. Chcieli wyłudzić ponad 70 tys. zł

Za takie oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja ujęła fałszywych policjantów CBŚ. Chcieli wyłudzić ponad 70 tys. zł
d39b9ma
d39b9ma

Kryminalni z Ursynowa zatrzymali cztery osoby podejrzane o oszustwa metodą „na wnuczka”, „policjanta CBŚ”. Gdyby ich oszustwo się udało, pokrzywdzeni straciliby ponad 70 tys. złotych.

Kilka dni temu policjanci z Ursynowa otrzymali zgłoszenie o próbie wyłudzenia przez oszustów 20 tysięcy złotych od starszego pana. 62-latka próbowano oszukać klasyczną już metodą "na policjanta CBŚ”: najpierw na jego domowy telefon zadzwonił mężczyzna podający się za krewnego, następnie zadzwonił inny już mężczyzna, przedstawiający się jako funkcjonariusz policji rozpracowujący grupę oszustów.

Przestępca sprytnie wypytał mężczyznę o jej zasoby finansowe i zaproponował udział w tajnej operacji policyjnej. Mężczyzna zgodził się, ale kiedy był już w drodze do banku, ogarnęły go wątpliwości. 62-latek zwrócił się więc do napotkanych po drodze funkcjonariuszy. Ci, zorientowawszy się, że dochodzi do próby przestępstwa, zorganizowali zasadzkę, w którą wpadł 16-letni oszust.

Ustalono, że otrzymaną od 62-latka gotówkę, oszust miał przekazać 21-letniemu Damianowi H., który czekał na niego w okolicach banku. W przestępstwie pomagał im również 28-letni Jarosław P. oraz 19-letni Karol O., przy którym funkcjonariusze znaleźli 30 tysięcy złotych.

d39b9ma

W tym samym czasie do Komendy Rejonowej Policji Warszawa I zgłosiła się 69-latka, która powiadomiła funkcjonariuszy o podobnej sprawie. Schemat działania oszustów był taki sam jak w przypadku 62-latka. Niestety, kobieta wypłaciła z banku 30 tysięcy złotych i przekazała oszustowi, dodatkowo 20 tysięcy złotych przelała na podane przez nich konto. Szybko okazało się, że pieniądze, znalezione przy jednym z przestępców należą właśnie do kobiety, która zresztą rozpoznała 19-latka jako osobę, której przekazała pieniądze.

Policjanci informują, że grupa mogła od kilku miesięcy działać w ten sposób. Każdy z nich miał w tej przestępczej „szajce” swoją rolę: jedni pośredniczyli w przekazywaniu wyłudzonych pieniędzy, inni je od ludzi odbierali, a każdy z nich otrzymywał określoną kwotę pieniędzy za swoją „pracę”. Jak relacjonują mundurowi, "uczynili oni sobie z tego procederu stałe źródło dochodu".

Wobec Damiana H., Karola O., i Jarosława P. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. 16-latek będzie odpowiadał przed sądem rodzinnym i nieletnich. Za takie oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

d39b9ma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39b9ma
Więcej tematów