"Poległ w służbie ojczyzny". Odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta
Na dziedzińcu warszawskiego ratusza odsłonięto pamiątkową tablicę.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na dziedzińcu stołecznego ratusza odsłonił tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim oraz pojawił się w asyście premier Beaty Szydło przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej na Wojskowych Powązkach.
- To jest pierwszy dzień, w którym tu w Warszawie, w stolicy Polski, w mieście, z którym mój brat był od urodzenia związany, dokonywane są poważne już akty uczczenia jego pamięci. Stają postumenty przed Pałacem Prezydenckim i mamy tutaj tablicę, która przypomina, że Lech Kaczyński był także prezydentem Warszawy - powiedział Jarosław Kaczyński przy okazji uroczystości na dziedzińcu stołecznego ratusza.
Kaczyński przekonywał o tym jak istotną rolę dla Lecha Kaczyńskiego miało sprawowanie funkcji prezydenta Warszawy. - Był tym prezydentem, można powiedzieć, z całym przekonaniem i z całym zaangażowaniem. Chciał nim być. Uważał przez dłuższy czas, że to może być piękne uwieńczenie jego politycznej drogi, jego zaangażowania najpierw w opozycję demokratyczną, później w Solidarność, a potem już udział w legalnym życiu politycznym. Stało się inaczej – został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, ale serce zostawił w Warszawie - tłumaczył Kaczyński.
Poległ, czy zginął?
Odsłonięta przez prezesa PiS tablica, informuje o funkcjach jakie Lech Kaczyński pełnił w swoim życiu. Pojawił się jednak kontrowersyjny zapis, iż Prezydent RP "poległ w służbie ojczyzny 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem".
Klika tygodni wcześniej pisaliśmy o sporze jaki dotyczył doprecyzowania treści zawartych na tablicy. Problem dotyczył tego, czy Lech Kaczyński zginął, czy też poległ w Smoleńsku.
Tablica poświęcona Grażynie Gęsickiej
Wczesniej na gmachu Ministerstwa Rozwoju w Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą Grażynie Gęsickiej, która 6 lat temu zginęła w katastrofie smoleńskiej. W uroczystościach przy placu Trzech Krzyży wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentarzyści. Wśród nich premier Beata Szydło i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Źródło: (IAR)
Przeczytaj też: Protest przeciw imigrantom. Marsz ONR przeszedł ulicami Warszawy