Pojeżdżą za darmo do kwietnia
Uchwała odbierająca pracownikom komunikacji miejskiej i ich rodzinom prawo do darmowych przejazdów wejdzie w życie dopiero w kwietniu przyszłego roku, a nie, jak planowano, we wrześniu roku bieżącego
12.07.2013 06:38
.
Zatrudnieni w spółkach transportowych i ich rodziny to 38,8 tysięcy osób ( zobacz, kto nie musi płacić za bilet! ). Darmowe przejazdy dla pracowników komunikacji miejskiej w Warszawie obowiązują od 1932 r. Nie zniósł ich nawet Adolf Hitler w okresie okupacji, co było argumentem związkowców za pozostawieniem zniżek. We wczorajszym głosowaniu jednak nikt tak nie głosował. Decyzję o zniesieniu zniżek z dniem 31 marcia 2014 roku poparło 52 radnych, troje się wstrzymało.
Ratusz postanowił rozprawić się z tym przywilejem raz na zawsze, by szukać oszczędności w budżecie. W tym roku na komunikację miejską zostało przeznaczonych o ponad 150 mln zł mniej niż rok wcześniej. Zaś według wyliczeń ratusza likwidacja darmowych przejazdów dla pracowników komunikacji miejskiej przyniesie 12 mln zł dodatkowych wpływów do miejskiej kasy.
Darmowy przejazd będzie przysługiwał wdowom i wdowcom po pracownikach komunikacji miejskiej, którzy zmarli w wyniku wypadku przy pracy. 50-procentową ulgę stracą osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę, w tym emeryci mundurowi. Przysługiwać ona będzie emerytom i rencistom w wieku 60 lat (dla kobiet) i 65 lat (dla mężczyzn). Wyjątek radni zrobią tylko dla pracowników spółek przewozowych, którzy przeszli lub przejdą na emeryturę przed końcem sierpnia tego roku. Ulga (50%) na bilety długookresowe będzie przysługiwać doktorantom do trzydziestego roku życia.