Trwa ładowanie...

Poezja wraca do podziemnej kolejki. VI edycja "Wierszy w metrze"

Z każdego państwa prezentowany jest jeden poeta

Poezja wraca do podziemnej kolejki. VI edycja "Wierszy w metrze"
d2xak7s
d2xak7s

Po raz kolejny ruszyła akcja promująca poezję europejską. Przez cały marzec na stacjach i w wagonach warszawskiego metra można przeczytać teksty poetów europejskich, przetłumaczone na język polski.

Wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Cypru aż po Szwecję i Norwegię. Nie zabraknie poezji polskiej - zapowiada Justyna Czechowska ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Poezja z nagrodami

W tym roku zdecydowano, że z każdego państwa prezentowany jest jeden poeta, np. ze Szwecji jest to Marie Lundquist. - Wszyscy oni to żyjący poeci współcześni, bardzo ważni w swoim kraju - zapewnia tłumaczka. Wyboru wierszy dokonały instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności oraz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Tegoroczna edycja „Wierszy w metrze” tradycyjnie towarzyszy konkurs na haiku. Ponieważ tegorocznym tematem przewodnim jest natura i jej przenikanie się z miejską przestrzenią, konkurs na haiku również dotyczy natury. - Wiersze można napisać w języku polskim i przesłać poprzez stronę internetową. Będą nagrody - zapewnia Justyna Czechowska. Akcja pokazuje różnorodność europejskiej kultury.

d2xak7s

Poznać autorów

- Dzięki wierszom w metrze możemy też oderwać się choć na chwilę od codzienności i oddać refleksji - dodaje tłumaczka. „Nie wysiadam, czytam wiersze” to hasło tegorocznej edycji. Poezja to krótka forma, która zatrzymując nas na chwilę potrafi trafić do samego środka - mówi Justyna Czechowska. Na stronie wierszewmetrze.eu można przeczytać wszystkie wiersze, prezentowane w tegorocznej akcji, a także poznać ich autorów i tłumaczy.

d2xak7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xak7s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj