RegionalneWarszawaPielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę

Pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę

W piątek ze stolicy wyruszyła także 25. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych „Jesteśmy”.

Pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę
Karol Lewandowski

Prawie 3 tysiące młodych ludzi - głównie uczniów, studentów i harcerzy - wyruszyło w piątek rano na Jasną Górę w 36. w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia.

W wygłoszonej w akademickim kościele św. Anny homilii biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha nawiązał do zakończonych pod koniec lipca w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

- Myślę, że większość z nas niesie w sobie ten entuzjazm Światowych Dni Młodzieży. Całe przesłanie papieża Franciszka to były słowa: "otwórz swoje serce, bo tylko wtedy staniesz się w pełni człowiekiem - powiedział bp Janocha.

Przypomniał, że młodzież licznie uczestniczyła w pielgrzymce także w 1991 roku podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie. Podkreślił, że był to okres po upadku Związku Radzieckiego.

Wspólny, wielonarodowy marsz

- Szło z nami dużo Litwinów, Białorusinów, Ukraińców i Rosjan. Ta młodzież ze wschodu miała dużo entuzjazmu, ale ten entuzjazm szybko wygasł. Oni byli pierwszy raz w Polsce, nigdy nie doświadczyli pielgrzymki. Wielu z nich nie miało żadnego doświadczenia Kościoła, tylko niejasne pragnienie wiary - powiedział bp Janocha.

Wspomnienie kard. Macharskiego

Duchowny wspominał zmarłego we wtorek w wieku 89 lat kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego w latach 1979–2005. - Do tych intencji, które niesiecie we własnych sercach, dołączcie jeszcze tę jedną, związaną szczególnie z dzisiejszym dniem. Będzie pogrzeb księdza kardynała Franciszka Macharskiego. Pamiętajmy o nim i o jego duszy - mówił do pielgrzymów bp Janocha.

Hasło pielgrzymki

Trasa pielgrzymki, pod hasłem "Effatha" ("Otwórz się"), wynosi prawie 300 km. Każdego dnia pielgrzymi muszą przejść około 35 km. Pielgrzymka przechodzi przez kilkadziesiąt parafii w kilku diecezjach. Pątnicy idą podzieleni na grupy liczące od kilkudziesięciu do kilkuset osób - każda z nich ma swój własny "znaczek grupowy" i przypisany kolor.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół.

Pielgrzymka niepełnosprawnych

W piątek ze stolicy wyruszyła także 25. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych „Jesteśmy”. Z kolei jutro - 6 sierpnia rozpocznie się 305. Warszawska Piesza Pielgrzymka, zwana "paulińską" i 305. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17”.
Z kolei z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na warszawskiej Pradze wyjdzie 33 Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Titus Tuus”. Pielgrzymi wyruszyli o godzinie 7.00 rano.

Źródło:(PAP/IAR)

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)