Trwa ładowanie...

Patryk Jaki odpuści Hannie Gronkiewicz-Waltz? Jest publiczna deklaracja

Ultimatum dla prezydent Warszawy.

Patryk Jaki odpuści Hannie Gronkiewicz-Waltz? Jest publiczna deklaracja
d22xny2
d22xny2

Czy ciągłe wzywanie Hanny Gronkiewicz-Waltz przed komisję ds. reprywatyzacji w Warszawie kiedyś się skończy? Jest szansa, bo Patryk Jaki wyszedł z propozycją. - Jeśli pani prezydent przyjmie moją publiczną ofertę, to ja wycofam dotychczasowe wezwania na najbliższe rozprawy - zapewnił wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji reprywatyzacyjnej.

Co Hannie Gronkiewicz-Waltz proponuje Patryk Jaki? - Na wszystkie najbliższe rozprawy mogę nie wzywać pani prezydent w charakterze strony, również nie otrzyma kary grzywien, a zmienię jej status, tak jak ona chciała, na status świadka, tylko na sprawę dot. Noakowskiego 16 w grudniu - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN 24.

Dopytywany o to, czy prezydent Warszawy może liczyć na anulowanie dotychczas nałożonych na nią grzywien, Jaki już zaprzeczył.

d22xny2

Środa to ważny dzień na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej, ponieważ przedstawi projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej . - Mamy naprawdę świetny pomysł, jak rozwiązać problemy - podkreślił. Jak dodał, po prezentacji oczekuje, że "Polacy przeżyją "pozytywny szok".

Odpowiadając na krytykę jego działań ws. reprywatyzacji, zaznaczył, że nie jest szalony, ale konsekwentny. - Jest mi wstyd - powiedział. Jak tłumaczył, ustawa powinna zostać przyjęta dużo wcześniej. - To kwestia honoru polskiego państwa - mówił.

- Koniec oddawania kamienic na kuratorów, oddawania kamienic na reaktywowane spółki, na osoby zmarłe, koniec handlowania roszczeniami, koniec oddawania kamienic razem z ludźmi - zapowiedział.

- Nie mogę naprawić błędów wszystkich ludzi od 1989 r. (...) Nie jesteśmy w stanie wynagrodzić wszystkich szkód II wojny światowej, których nie dokonaliśmy - podkreślił. Jednocześnie zapewnił, że to, co proponuje, jest sprawiedliwe. - Moim zadaniem jest wyważyć wszystkie racje - mówił.

d22xny2

Przyznał, że projekt był konsultowany z premier Beatą Szydło. - Był konsultowany politycznie w największej partii prawicy- tak Jaki odpowiedział z kolei na pytanie o współpracę nad projektem z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Powiedział też, ze projekt dotyczy nie tylko Warszawy, ale całej Polski. Co więcej, jest rządowy. Wiceminister sprawiedliwości chciałby, żeby ustawa została uchwalona do końca roku.

Z projektu, który ma przedstawić Jaki wynika, że zwrócone nie zostaną budynki, ale 20 proc. wartości nieruchomości. Jak tłumaczył przewodniczący komisji weryfikacyjnej, oddane mogą one zostać m.in. w formie gotówki czy obligacji. - Mamy to przemyślane - zapewnił.

Przyznał, że wypłaty będą zależeć od budżetu państwa. Dodał. że w projekcie znajdzie się zapis "koniec zwrotów w naturze". Mówił również o "nadzwyczajnym wznowieniu". - Można będzie wznowić postępowanie i zabrać kamienice - powiedział.

d22xny2

Wiadomo też, że na wystąpienie z roszczeniami obywatele będą mieli rok. Potem wszystkie wygasną.

Źródło: WP/TVN24

Oprac. Karolina Pietrzak

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: "Wszyscy w PO namawiamy Gronkiewicz, by stanęła przed komisją". Siemioniak zdradza szczegóły

d22xny2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22xny2
Więcej tematów