Trwa ładowanie...

Pałac Kultury nie będzie już najwyższy?

Jedna z firm chce zbudować 310-metrowy wieżowiec.

Pałac Kultury nie będzie już najwyższy?
d3x2glu
d3x2glu

Na rogu ulic Chmielnej i Jana Pawła II, naprzeciwko Dworca Centralnego ma powstać wieżowiec, który wysokością przebije nawet Pałac Kultury i Nauki, który obecnie jest najwyższym budynkiem w Polsce. Nowy drapacz chmur ma sięgać 230 metrów, a jego zwieńczeniem będzie 80-metrowa iglica. Co więcej, byłby on też liderem pod tym względem w całej Unii Europejskiej. Najwyższy jak dotąd wieżowiec the Shard znajduje się w Londynie i ma 306 metrów.

Firma HB Reavis chce zbudować wieżowiec na trapezowej działce, którą cztery lata temu wykupiła od Polskich Kolei Państwowych. Za sam grunt inwestor zapłacił 171 mln złotych. Półtora roku temu HB Reavis zdradziła, że o wykonaniu projektu nowego wieżowca rozmawia z Normanem Fosterem - najsłynniejszym architektem na świecie. To on zaprojektował między innymi słynny "Ogórek", czyli londyński Gherkin, szklana kopułę niemieckiego parlamentu, czy warszawski Metropolitan przy pl. Piłsudskiego.

Na gruncie wykupionym od PKP maja powstać trzy budynki - wzdłuż Chmielnej dwa mniejsze, a przy zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II 230-metrowy wieżowiec zakończony 80-metrową iglicą. Cały kompleks ma oferować ponad 160 tys. m kw biur. Pod budynkami także ma powstać pięciopiętrowy parking podziemny, który pomieści ponad tysiąc aut. Firma HB Reavis zapowiada, że wszystkie trzy budynki będą miały nieregularne kształty tak, by przepuszczały światło słoneczne do domów po drugiej stronie ulicy.

Inwestor z oficjalnym potwierdzeniem wysokości wieżowca czeka na ostateczne pozwolenie na budowę. Do momentu jego uzyskania, nie chce zdradzać daty rozpoczęcia planowanej inwestycji, ani harmonogramu prac.

d3x2glu
d3x2glu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x2glu
Więcej tematów