RegionalneWarszawaOtwarcie Muzeum Willi Żabińskich już w maju!

Otwarcie Muzeum Willi Żabińskich już w maju!

"Placówka opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy z narażeniem swojego życia nieśli pomoc innym"

Otwarcie Muzeum Willi Żabińskich już w maju!

08.04.2015 11:57

4 maja odbędzie się otwarcie Muzeum Willi Żabińskich. - Warszawiacy będą mogli zobaczyć to wyjątkowe miejsce po uprzedniej rezerwacji - dowiedział się serwis WawaLove.pl. Wcześniej, 11 kwietnia odbędzie się tam uroczystość, na którą przybędzie m.in. Moshe Tirosh - jeden z ocalałych, przez kilka tygodni ukrywających się podczas wojny w warszawskim ogrodzie zoologicznym .

Willa, zwana też "Willą Pod Zwariowaną Gwiazdą" znajdująca się na terenie ZOO, była świadkiem niezwykłych wydarzeń. W czasie II Wojny Światowej dyrektor Ogrodu, dr. Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną ocalili od deportacji do obozów zagłady ok. 300 Żydów z Warszawskiego Getta, udzielając im schronienia na terenie ZOO jak również w samej willi. Muzeum, które powstało w willi państwa Żabińskich opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc tym, którym chciano odebrać prawo do życia. Po wojnie Państwo Izrael aby uhonorować ich zasługi przyznało im tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

"Wiele klatek w ogrodzie zoologicznym opustoszało po bombardowaniach Warszawy na początku września 1939 roku. Dyrektor Żabiński wykorzystał je jako kryjówki dla Żydów. W czasie trzech lat setki Żydów znalazły tam schronienie w momencie kiedy piwnica Willi była już przepełniona aby pomieścić uciekinierów z Warszawskiego Getta".

Piwnice w Willi Żabińskich

Antonina i Jan Żabińscy wprowadzili się do nowo wybudowanej willi w 1931 roku. W przeciągu zaledwie dziesięciu lat państwo Żabińscy stworzyli wyjątkowe miejsce spotkania człowieka z naturą. Szybki i prężny rozwój ZOO przerwał wybuch II Wojny Światowej. Tragiczne dni września 1939 były dla ZOO wyjątkowo bolesne. Miejsce przed wojną cieszące dziesiątki tysięcy warszawiaków swoim egzotycznym pięknem, przestało istnieć. Jego teren wykorzystywano jako miejsce hodowli świń na potrzeby miasta. Dyrektor Żabiński mógł pozostać z rodziną na terenie ogrodu, zatrudnić z powrotem pracowników ZOO, ale przede wszystkim otrzymał zgodę na przekraczanie bram utworzonego w warszawie Getta.

Willa jak i sam ogród zoologiczny był miejscem często „przesiadkowym” dla Żydów wydostanych przez dr Żabińskiego z Getta. Ze względów bezpieczeństwa nie sporządzano żadnych notatek, które mogłyby zdekonspirować Żabińskich. Z tych powodów nie wiadomo dokładnie, ile osób i kogo ocalono.

Często, by zapobiec dekonspiracji, Antonina Żabińska zasiadła do fortepianu by zagrać arie z operetki Offenbacha „Piękna Helena” - w ten sposób dawała umówiony wcześniej sygnał alarmowy dla ukrywających się w piwnicach.

Warto dodać, że po wojnie, kiedy komunistyczne władze ustanowiły nowego dyrektora ZOO, macewy (żydowskie nagrobki), które zostały ukradzione z Żydowskiego Cmentarza na Bródnie wykorzystano jako materiał budowlany do rozbudowy nowego Ogrodu Zoologicznego. ZOO. Wolontariusze Projektu Matzeva organizowanego przez Fundację From the Depths będą dokumentować nagrobki oraz skoordynują ich przewiezienie na właściwe miejsce jakim jest cmentarz na Bródnie.

Niedawno rewitalizację willi przeprowadziła Fundacja Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda” przy wykorzystaniu środków unijnych. Całość prac kosztowała 650 000 zł.

Willa Żabińskich będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających od 4 maja 2015 roku. Zwiedzanie będzie możliwe po uprzedniej rezerwacji.

Poniżej film ze wspomnieniami ocalałego dzięki pomocy państwa Żabińskich Moshe Torosha.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)