Trwa ładowanie...

Ostatnie trzy wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie "Emilii"

W miejscu pawilonu stanąć ma wieżowiec.

Ostatnie trzy wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie "Emilii"
d41n0na
d41n0na

Trzy wystawy, komentujące stosunek artysty do instytucji i kapitału, oglądać będzie można w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od piątku. Będą to ostatnie ekspozycje w pawilonie "Emilia", dotychczasowej siedzibie muzeum.

Wystawy "Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesna outsiderów", "Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej" oraz "Chleb i róże. Artyści wobec podziałów klasowych" poświęcone są relacjom, w jakie wchodzą artyści wobec instytucji sztuki, muzeów, kolekcjonerów i kapitałowi. Stawiają pytanie, czy sztuka jest tylko zabawką bogacza?

"Te wystawy są wyjściem poza znane nam praktyki, tereny sztuki. Szczególnie dobrze widać to w przypadku wystawy outsiderów pt. +Po co wojny są na świecie+. To zaproszenie w mury instytucji ludzi, którzy są artystami, mają do sztuki stosunek bardzo osobisty - to ich życie, nie wyrachowanie czy strategia. To ludzie, którzy całkowicie poświęcają się temu, a nie są uznawani przez zinstytucjonalizowany świat sztuki czy życie kulturalne. Wpuszczamy ich do muzeum" - powiedział PAP Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Jedna z kuratorek wystawy Zofia Płoska zwróciła uwagę, że ekspozycja prezentuje prace artystów, którzy tworzą bez związku z muzeami i instytucjami sztuki. "To artyści, którzy tworzą z wielkiej potrzeby serca. Ich sztuka nie jest oddzielona od życia" - powiedziała. "Wybraliśmy artystów, którzy komentują rzeczywistość; mówią o tym, co ich boli, co im przeszkadza" - dodała. Widzowie zobaczą prace komentujące transformację ustrojową, sytuację ekonomiczną i ustrojową.

d41n0na

Innym przykładem wychodzenia poza przyjęty muzealniczy idiom jest wystawa "Robiąc użytek". "To przejawy sztuki w życiu codziennym. W wielu obszarach życia codziennego - w protestach, działalności biznesowej, reklamie, polityce, przejawia się coś, co nazywamy +współczynnikiem sztuki+. Nie jest to sztuka konwencjonalna. Na przykład w Kijowie podczas listopadowych demonstracji naprzeciwko tamtejszych sił policyjnych ustawiły się kobiety, trzymające lustra. Chodzi nam dokładnie o takie sytuacje. Cały projekt jest właśnie o takich działaniach - gdy sztuka
przejawia się w życiu codziennym" - podkreślił Velez.

"Prezentujemy sztukę poza sztuką - to, w jaki sposób współcześnie sztuka funkcjonuje w różnych dziedzinach rzeczywistości. Wyszła z muzeów i zmieszała się życiem codziennym. Prezentujemy to, w jaki sposób artyści używają swoich kompetencji w takich dziedzinach jak rolnictwo, ekonomia, polityka, sprawy migracji. Tam uprawiają swoją sztukę" - powiedział jeden z kuratorów ekspozycji Kuba Szreder.

Jak powiedział Velez, trzecia wystawa, "Chleb i róże" jest "najbliżej sztuki - pokazuje tradycyjne dzieła a także relacje pomiędzy artystami, a światem do którego się odnoszą. Komentuje ich miejsce w społeczeństwie. Czy artysta, sztuka jest tylko zabawką w rękach bogatych, czy może być narzędziem faktycznej zmiany społecznej?" - tłumaczył wicedyrektor MSN.

Kuratorzy wystawy Natalia Sielewicz i Łukasz Ronduda przekonywali, że artyści zawsze pytali o swój status i miejsce w społeczeństwie. "Pokazujemy szereg autoportretów artystów, którzy wykonali swoje prace w kontekście do rosnących nierówności majątkowych na świecie" - powiedział Ronduda. "Tytuł odnosi się do dawnej piosenki związkowej i przypomina o paradoksalnej pozycji artysty, który z jednej strony pragnie działa na rzecz sprawiedliwego społeczeństwa, z drugiej jest artystą, bliżej mu do elit symbolicznych czy finansowych" - dodał.

d41n0na

Jak dodała Sielewicz, "najbardziej emblematycznymi pracami są obrazy amerykańskiej malarki Cindy Sherman, która wcielała się już w role gwiazd filmowych, próbując przesunąć granicę między rzeczywistością życia artystki a fantazją na temat flirtu z elitami, ręką która karmi i wspiera system sztuki. Ucharakteryzowała się na bogate damy z finansjery amerykańskiej w swoich posiadłościach".

Trzy wystawy, otwarte od 19 lutego będą ostatnimi, jakie odbędą się w dotychczasowym gmachu muzeum, "Emilii", dawnym pawilonie meblowym. W jego miejscu stanąć ma wieżowiec. Nowy gmach MSN powstanie na Placu Defilad, według projektu Thomasa Phifera. Według planów ma zostać otwarty w 2020 r.

Wszystkie trzy wystawy można będzie oglądać w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej do 1 maja.

d41n0na

(Źródło: PAP)

d41n0na
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41n0na
Więcej tematów