Ogród królewski wraca na skarpę
Prace trwały półtora roku
Dzisiaj, 21 maja o godz. 18.00 nastąpi oficjalne otwarcie Ogrodu Górnego znajdującego się przy Zamku Królewskim. Wydawałoby się, że to przestrzeń dawno już zapomniana, ale półtora roku prac przywróciło blask tej przestrzeni. Cały projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego .
- Na oficjalnym otwarciu zaprezentujemy ogród i opowiemy jak wyglądały prace. Będą obecni również ci, którzy bezpośrednio związani byli z projektem - przede wszystkim znawcy sztuki, którzy pomagali określić odpowiedni styl ogrodu - poinformowała WawaLove.pl Małgorzata Król z biura prasowego Muzeum Zamku Królewskiego . Ponad 4 tys. m2 trawników, 700 m2 żywopłotów, 20 tysięcy krzewów i 100 drzew. Te liczby odwzorowują skalę przedsięwzięcia. To wszystko po to, by stworzyć ogród tak piękny, którego w tym miejscu nie było nigdy dotąd.
fot. facebook.pl/zamek.królewski.warszawa
Jak to było kiedyś
W okresie od XVI do końca XVIII wieku stromą skarpę porastała tylko trawa. W XIX wieku, zgodnie z projektem Jakuba Kubickiego, posadzono w tym miejscu pierwsze krzewy i drzewa. Niestety stworzona kompozycja została zaniedbana i szybko uległa zniekształceniu. Władze nad ogrodem przejęły samosiewki, które w XIX wieku tworzyły już zwarty, gęsty, zielony gąszcz zasłaniający Zamek. Przypomniano sobie o nim, gdy po odzyskaniu niepodległości na Zamku zamieszkał ówczesny Prezydent RP. Wtedy podjęto decyzję o stworzeniu na skarpie pięknego ogrodu. Niestety plany realizacyjne przerwał wybuch wojny.
Gdyby nie dokładny pędzel...
Bernardo Bellotto zwany Canaletto, zasłynął jako malarz wedut – niewielkich wymiarów pejzaży przedstawiających widoki miast. Na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego został okrzyknięty nadwornym malarzem. Jego pędzel charakteryzował się pieczołowitą pracą nad szczegółami. Canaletto perfekcyjnie odwzorowywał detale. Dzięki jego wytrwałości i obrazom przedstawiającym Warszawę, udało się odbudować zniszczoną podczas wojny stolicę. Tym razem również pomógł.
Słynny obraz Bellotta, Widok Warszawy od strony Pragi, namalowany w 1770 r. i będący jednym z najpiękniejszych portretów stolicy, pokazuje jak niewiele było miejsca na ogród przy budowli zamkowej. Stanowiła go tylko zadarniona skarpa, a na jej koronie rząd drzewek w donicach. I między innymi te donice postanowiono odwzorować w odbudowanym Ogrodzie Górnym.
fot. facebook.pl/zamek.królewski.warszawa
W planach Muzeum jest również realizacja Ogrodu Dolnego, obejmującego obszar na wschód i na północ od Arkad Kubickiego – aż do granicy terenu administrowanego przez Zamek. Wstęp do Ogrodu Górnego jest bezpłatny. Można wejść na jego teren podczas zwiedzania Zamku Królewskiego, lub całkowicie z zewnątrz.
Zobaczcie jak przebiegały prace i jak docelowo wygląda ogród:
Przeczytaj też: Omnibusy znów pojawią się na ulicach Warszawy