Oficjalne uroczystości i coś dla ludzi
Dziś wernisaż wystawy o broni, jutro kino dokumentalne o Powstaniu Warszawskim
Warto zapoznać się z programem wydarzeń związanych z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczęły się 28 lipca od stworzenia graffiti będącego hołdem dla 63 nieznanych Powstańców, a także koncertu "Morowe Panny", na którym wystąpiły m.in. Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec i Anita Lipnicka.
30 lipca stoi pod znakiem oficjalnego spotkania Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz wernisażu wystawy „O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego” (godz. 18:30). W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jak co roku na placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego odbędzie się Apel Poległych.
Bezpłatne pokazy w ramach Kina Dokumentalnego PLANETE+ rozpoczną się we wtorek 31 lipca, o godzinie 21:30. Publiczność obejrzy „Powstanie zwykłych ludzi” w reżyserii Pawła Kędzierskiego, „Siedem dni do Powstania” Andrzeja Sapiji oraz „Elżbieta Zawacka. Miałam szczęśliwe życie” Marka Widarskiego.
1 sierpnia, o godzinie „W”, czyli 17:00, warszawiacy razem z całą Polską oddadzą hołd Powstańcom Warszawskim. Organizatorzy obchodów zachęcają do udziału w uroczystościach państwowych, a także na plac Piłsudskiego, na godz. 20.30, gdzie wspólnie z tysiącem warszawiaków będzie można zaśpiewać powstańcze piosenki w ramach koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. O północy z kolei nastąpi premiera spektaklu teatralnego pt. „Powstanie” w reż. Radosława Rychcika.
Pomimo wszystkiego co nas dzieli na co dzień, stańmy jak co roku ramię w ramię, młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, warszawiacy od pokoleń i nowi mieszkańcy, którzy wybrali na miejsce życia i pracy nasze ciężko doświadczone przez historię miasto. 1 sierpnia o godzinie 17.00 zapomnijmy o codziennych sprawach, by w milczeniu i zadumie uczcić pamięć wszystkich walczących o wolność stolicy i Polski. Apelujemy do wszystkich warszawiaków o wspólny udział w uroczystościach upamiętniających powstańczy zryw
- proszą w apelu do warszawiaków prezydent miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich
Edmund Baranowski oraz wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Filipkowski.
2 sierpnia Warszawa wzbogaci się o nowy, wyjątkowy znak pamięci - mozaikę „Pomnik nieznanej warszawianki” autorstwa Michała Zadary.
Pierwsza sobota sierpnia (04.08) w Warszawie od sześciu lat należy do rowerzystów. Masa Powstańcza w tym roku przejedzie szlakiem Powstańczej Poczty Polowej. Także 4 sierpnia odbędzie się fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania". 5 sierpnia to finał obchodów i ostatnia szansa obejrzenia spektaklu Radosława Rychcika.