Trwa ładowanie...

Odszkodowania za Dekret Bieruta. Warszawa straci 200 mln zł.

Minister Skarbu zablokował dotację dla stolicy.

Odszkodowania za Dekret Bieruta. Warszawa straci 200 mln zł.
d41as9t
d41as9t

200 mln odszkodowania dla Warszawy, które przewidziano w budżecie na 2016 rok, zostało zablokowane przez ministra skarbu państwa. Gwarantowane przez ustawę pieniądze nie trafia zatem do poszkodowanych tzw. Dekretem Bieruta.

Miasto od 2014 roku otrzymywało stałe wsparcie w wypłacaniu odszkodowań dla osób dotkniętych PRL-owskim ukazem. Jednakże ostatnia transza pomocy dla stolicy została wstrzymana. Dekret Bieruta mówiący o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze Warszawy został wydany 26 października 1945 roku przez Krajową Radę Narodową. Na mocy tego postanowienia na własność gmin Warszawy przechodziły wszelkie grunty w przedwojennych granicach miasta. W pierwotnym zamyśle miało to ułatwić odbudowę stolicy, a szczególnie dzielnic, które zostały najbardziej zniszczone w okresie II wojny światowej.

Na przestrzeni wielu lat Warszawa we własnym zakresie regulowała rachunki związane z roszczeniami byłych właścicieli. Jednak kiedy okazało się, że rachunki znacznie przekraczają 500 mln zł, prezyden t miasta - Hanna Gronkiewicz-Waltz poprosiła o wydatne wsparcie ze strony rządu, aby regulować zaległe wypłaty. Negocjacje, które toczono przez kilka miesięcy zaowocowały przyznaniem stolicy dostępu do Funduszu Reprywatyzującego. Owym budżetem zarządza minister skarbu.

Choć posłowie PO - Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński mówili, że rząd PiS zabrał Warszawie 200 mln zł na wypłatę odszkodowań, to jednak Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że ostateczna decyzja ws. przekazania środków nie została jeszcze podjęta.

-To nie pierwsza taka szykana wobec Warszawy, ale widzimy, że Warszawa będzie w tej chwili karana za to, że nie rządzi PiS w tym mieście - powiedział Halicki.

d41as9t

W 2013 roku rząd PO - PSL przyjął nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, dzięki której Warszawa ma otrzymywać do 200 mln zł rocznie z Funduszu Reprywatyzacji na wypłatę odszkodowań za mienie przejęte na podstawie tzw. Dekretu Bieruta. Fundusz Reprywatyzacji dysponuje kwotą 5,4 mld zł, a jego roczny plan finansowy stanowi załącznik do ustawy budżetowej.

d41as9t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41as9t
Więcej tematów