Odsłonią tablicę Tyrmanda
W programie także muzyka z czasów artysty i przejażdżka specjalnym autobusem z jazzmanami
15.05.2014 13:50
W piątek, 16 maja o godz. 12.00 w Pasażu Leopolda Tyrmanda (przy pl. Trzech Krzyży) zostanie odsłonięta tablica poświęcona temu pisarzowi i publicyście, autorowi m.in. powieści „Zły”, dedykowanej Warszawie oraz „Dziennika 1954”.
Tablicę w dniu urodzin pisarza osłonią: prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Matthew Tyrmand - syn pisarza. Następnie aktor Mateusz Rusin przeczyta fragmenty prozy Leopolda Tyrmanda, a jazzband Old Timersi zagra muzykę z czasów artysty.
Po zakończeniu uroczystości w pasażu, Muzeum Literatury (ul. Rynek Starego Miasta 20) zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Ulice Złego” poświęconej powieści Tyrmanda. Na wystawę zawiezie gości specjalny autobus, w którym podróż umilać będą jazzmani. Prezentowane na niej będą fotografie archiwalne (ze zbiorów m.in. NAC, Fundacji KARTA, Muzeum Historycznego M. St. Warszawy), filmowe materiały archiwalne (Filmoteka Narodowa), materiały dokumentalne z Archiwum IPN, zdjęcia reportażowe, artykuły ze "Stolicy", "Życia Warszawy" i pojawiającego się w powieści Tyrmanda "Expressu Wieczornego”.
Leopold Tyrmand (1920-1985) był ważną postacią w polskiej literaturze powojennej, a także znaczącą w życiu kulturalnym Warszawy lat pięćdziesiątych i początku sześćdziesiątych. Udał się na emigrację w 1965 r. Cenzura PRL wykreśliła go z historii literatury i starała się wykreślić ze świadomości Polaków, nie pozwalając na wydawanie jego książek. Na stronie tytułowej powieści „Zły”, Tyrmand wpisał dedykację: [i']Mojemu rodzinnemu miastu Warszawie.
Zobacz także: Warszawa "Złego" - niezwykła mapa!