Trwa ładowanie...

Nieżyjący reżyser laureatem Feliksów Warszawskich

Nagrody scen warszawskich przyznane

Nieżyjący reżyser laureatem Feliksów Warszawskich
d2ordct
d2ordct

Czternasty raz w historii rozdano Feliksy Warszawskie. To prestiżowe nagrody przyznawane przez środowisko teatralne reżyserom i aktorom scen warszawskich. Uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów konkursu, odbyła się w Polonia Palace Hotel. Poprowadzili ją Andrzej Nejman i Marta Żmuda Trzebiatowska, aktorzy Teatru Kwadrat, który był organizatorem tegorocznej edycji konkursu.

Najbardziej wzruszającym momentem była nagroda za reżyserię. Dostał ją bowiem... nieżyjący Jerzy Jarocki. Reżyser zmarł 10 października w Warszawie, miał 83 lata. Tego samego dnia ogłoszono nominacje do tegorocznych Feliksów Warszawskich. Jarocki otrzymał nagrodę w kategorii najlepsza reżyseria za spektakl "Sprawa" na podstawie "Samuela Zborowskiego" Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Nagrodę debrała żona artysty. Feliksa otrzymał też odtwórca głównej roli męskiej w spektaklu w reż. Jarockiego, Mariusz Bonaszewski.

Nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską przyznano Monice Krzywkowskiej za kreację roli Dulskiej w "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym. W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nagrodę dostała Agata Kulesza za rolę Inny w spektaklu "Merlin Mongoł" Nikołaja Kolady w reż. Bogusława Lindy w Teatrze Ateneum. Nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską otrzymał Włodzimierz Press za rolę Gunkela w spektaklu "Udręka życia" Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym.Przyznano także nagrodę dla początkującego aktora/aktorki/reżyserki/reżysera. Otrzymał ją aktor Mateusz Banasiuk za rolę Romka w sztuce "Zaklęte rewiry" Henryka Worcella w reż. Adama Sajnuka. Spektakl ten powstał w koprodukcji Teatru Konsekwentnego i Teatru Studio.

Feliksami Warszawskimi nagradzane są warszawskie sceny teatralne. Po raz pierwszy nagrody przyznano w sezonie 1998/99, ich pomysłodawcą i fundatorem był mecenas kultury z Londynu Feliks Łaski. Po jego śmierci w 2004 r. Feliksy Warszawskie funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska.

d2ordct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ordct
Więcej tematów