Trwa ładowanie...

Niemiecka telewizja: "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców"

"Polska policja uczestniczyła w tłumieniu powstania w warszawskim getcie”.

Niemiecka telewizja: "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców"
d10o45r
d10o45r

Niemiecka telewizja publiczna „MDR” nagłośniła wykład polskiego profesora Marcina Zaremby, który miał powiedzieć, że „Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców w czasie II wojny światowej”.

Na stronie internetowej niemieckiej telewizji „MDR” w czwartek opublikowano artykuł pt. "Mitschuld" an der Massenvernichtung? (tłum. „Współudział w zbrodni?”). Autorka tekstu, która powołuje się na wykład prof. Zaremby pisze: „między październikiem 1939 a latem 1944 roku w okupowanej Polsce zginęło 1300 Niemców, tymczasem aż 10.000 Żydów zostało zamordowanych lub wydanych nazistom przez Polaków”. Telewizja „MDR”, cytując naukowca, podaje też, że „polska policja uczestniczyła w tłumieniu powstania w warszawskim getcie”. Wykład prof. Zaremby odbył się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie na początku kwietnia.

Tabu

Zdaniem autorki artykułu prof. Zaremba podczas wykładu miał mówić o „polskim antysemityzmie, który jest w Polsce wciąż tematem tabu”. „To cios w poczucie wartości Polaków, którzy – jak niegdyś przez komunistów – są przedstawiani przez politykę historyczną PiS jako bohaterski naród” – informuje niemiecka telewizja.

W artykule czytamy również o przełomie w polskiej debacie publicznej na temat Holokaustu: „Dekady milczenia o polskim udziale w Holokauście zostały przełamane w 2000 roku, gdy historyk Jan Tomasz Gross opublikował książkę ‘Sąsiedzi’. Autor opisuje w niej pogrom Żydów w Jedwabnem w 1941 roku, w którym udział brali Polacy”.” Jednak, jak informuje „MDR”, „radzenie sobie ze współudziałem w eksterminacji Żydów jest jednym z bardziej wrażliwych i trudnych problemów w dzisiejszej debacie publicznej w Polsce”.

d10o45r

Telewizja przypomina również o rocznicy powstania w getcie warszawskim, która obchodzona jest 19 kwietnia: "W tym roku 10.000 osób, w tym gwiazdy, rozdało 100000 papierowych, żółtych żonkili na ulicach Warszawy. To symbol bohaterskiego i beznadziejnego powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Żonkile były ulubionymi kwiatami Marka Edelmana - dowódcy powstania" - pisze autorka.

źródło: www.mdr.de

d10o45r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10o45r
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj