Trwa ładowanie...

"Niedźwiedź Wojtek" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Niedźwiedź Wojtek w Wojsku Polskim "dosłużył się" stopnia kaprala.

"Niedźwiedź Wojtek" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie
dh5357r
dh5357r

W warszawskim Teatrze Dramatycznym trwają ostatnie próby przed premierą spektaklu "Niedźwiedź Wojtek" według Tadeusza Słobodzianka. Sztuka jest inspirowana prawdziwą historią syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, który został adoptowany przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Andersa.

Reżyser spektaklu Ondrej Spišák mówi, że historia, którą będzie można obejrzeć w teatrze, będzie opowiedziana z perspektywy niedźwiedzia. Będą to "wspomnienia" zwierzęcia, który razem z żołnierzami przeszedł szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, gdzie brał udział w bitwie o Monte Cassino.

- My nie robimy dokumentu. To jest teatr. To, że to jest opowiedziane przez niedźwiedzia, powoduje, że to nas trochę odciąga od tej prawdziwej dokumentalnej rzeczywistości - wyjaśnia. reżyser.

Tadeusz Słobodzianek, autor sztuki, zapewnia, że to poważna opowieść, która mówi o Polsce i narodzie. Próbuje odpowiedzieć na pytania - czym jest naród i według jakich kategorii możemy mierzyć narodowość, skoro wśród tych żołnierzy byli Polacy, Litwini, Ukraińcy i Żydzi. Były też różne religie. - To oddaje czystą prawdę o Korpusie Polskim. To grupa ludzi, którzy poświecili się na ołtarzu historii - mówi

dh5357r

Kapral "Wojtek"

Niedźwiedź Wojtek "dosłużył się" stopnia kaprala. Po zakończeniu wojny, wciąż dzielił los żołnierzy, którzy zrezygnowali z powrotu do komunistycznej Polski i trafiali do obozów dla uchodźców w Wielkiej Brytanii. W 1947 roku znalazł się w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, w którym spędził 16 lat.

Premiera spektaklu odbędzie się 6 maja, na scenie Teatru Dramatycznego na Woli.

Źródło: (IAR)

dh5357r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5357r
Więcej tematów