Trwa ładowanie...
warszawa
27-10-2017 13:31

"Nie oddamy tak łatwo tego placu". Prezydent Warszawy ostro o planach ministerstwa

Z kolei Andrzej Adamczyk oskarża Hannę Gronkiewicz-Waltz o "łamanie prawa."

"Nie oddamy tak łatwo tego placu". Prezydent Warszawy ostro o planach ministerstwa
dccqn2c
dccqn2c

- Grób Nieznanego Żołnierza jest własnością miasta - miasta stołecznego, miasta niepokonanego; nie oddamy tak łatwo placu Piłsudskiego - placu symbolu, placu warszawiaków, placu niezłomnej stolicy - oświadczyła w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że otrzymał od ministra infrastruktury i budownictwa decyzję, przekazującą do jego dyspozycji plac Piłsudskiego w Warszawie. MIB wyjaśnia, że właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa.

Zdaniem prezydent Warszawy, decyzja ta świadczy o tym, że "władza centralna, metodą faktów dokonanych, niemalże zza węgła, zagarnia" Plac Piłsudskiego. - Już zagarnęła praktycznie Krakowskie Przedmieście - tam praktycznie co miesiąc są barierki, nie mogą przejść mieszkańcy, nie mogą przejść turyści. Za chwilę to (plac Piłsudskiego) też będzie ogrodzone. A dlaczego nie? Będzie ogrodzone, dlaczego nie? Nie będzie dostępu lub tylko wtedy, kiedy władza centralna sobie zażyczy i pozwoli, wtedy, kiedy będzie miała uroczystości - ironizowała Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła jednak, że władza centralna, tak jak do tej pory, będzie - zgodnie z prawem - musiała uzgadniać z miastem uroczystości państwowe. - Grób Nieznanego Żołnierza jest własnością miasta, miasta stołecznego, miasta stolicy, miasta niepokonanego" - oświadczyła prezydent Warszawy. "Nie oddamy tak łatwo tego placu - placu symbolu, placu warszawiaków, placu niezłomnej stolicy - zapowiedziała.

dccqn2c

Do sprawy odniósł się również wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Uroczystości państwowe odbywają się na terenie Warszawy, nie na terenie należącym do skarbu państwa. To, co mówi wojewoda jest nieprawdą u2013 powiedział na konferencji prasowej.

Z kolei Minister Adamczyk, zapytany przez PAP o deklaracje Gronkiewicz-Waltz, ocenił, że "świadczą o tym, że pani prezydent chce łamać ustawę". - Łamie prawo i przywłaszcza sobie mienie Skarbu Państwa. Miasto przywłaszcza mienie Skarbu Państwa. Pani prezydent łamie ustawę, trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić - powiedział szef MiB.

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

dccqn2c

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Hanna Gronkiewicz-Waltz jasno deklaruje: nie poddam się. Jakie ma plany?

dccqn2c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dccqn2c
Więcej tematów