"Nie" dla pomnika na Krakowskim Przedmieściu
"Trakt Królewski jest pod szczególną ochroną" - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. Co w takim razie z budową przy Senatorskiej?
01.04.2014 11:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Warszawski Ratusz nie poprze apelu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w sprawie budowy pomnika pod kościołem seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. - poinformowało Polskie Radio. Na Krakowskim Przedmieściu nie można stawiać nowych pomników, a w tej sprawie już dawno wypowiedział się stołeczny konserwator zabytków - dodała pani prezydent.
- Trakt Królewski jest pod szczególną ochroną na podstawie zarządzenia prezydenta z 1994 roku. - mówi prezydent. - Poza tym jest to teren tzw. otuliny wokół Zamku Królewskiego - zabytku wpisanego na listę UNESCO.
Nie chodzi jednak o pomnik. Co z budową biurowca przy Senatroskiej ? Kilka dni temu został opublikowany raport Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, który wykazał, że budowa biurowca przy Placu Zamkowym jest sprzeczna z opinią UNESCO. Zgoda na budowę została wydana w wyniku świadomego ominięcia wymogu konsultacji z UNESCO, a Warszawie grozi usunięcie warszawskiej Starówki z Listy Światowego Dziedzictwa.
Co ciekawe, na sesji Rady Warszawy, 3 kwietnia będzie rozpatrywany projekt nowego statutu Muzeum Historycznego m. st. Warszawy (mającego zmienić nazwę na Muzeum Warszawy). Jako nowe zadanie Muzeum pojawia się w nim „formułowanie opinii eksperckich w zakresie zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO”. Tymczasem Warszawska Wspólnota Samorządowa zwraca uwagę, że dyrektorem Muzeum Historycznego jest Ewa Nekanda-Trepka, która była Stołecznym Konserwatorem Zabytków i pełnomocnikiem Prezydenta m. st. Warszawy ds. zarządzania światowym dziedzictwem UNESCO w okresie, gdy zapadały decyzje o budowie biurowca przy Placu Zamkowym.* Z obu tych funkcji musiała odejść, gdy wybuchła afera.*
Teraz ma odpowiadać za wydawanie opinii w sprawie światowego dziedzictwa UNESCO w Warszawie, czyli właśnie Starówki.