Naucz się szamańskiego tańca i odkryj rytmy zachodniej afryki. Ruszyły zapisy
Wszystko w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Jak zatańczyć ganggangsullae, do którego kroki wymyślono pięć tysięcy lat temu? Co zrobić, by zostać wirtuozem wybijania rytmu na djembe? Wystarczy wybrać się na warsztaty towarzyszące Festiwalowi Skrzyżowanie Kultur, które w tym roku podzielone zostały na cykl mistrzowski oraz zajęcia dla fanów kultury azjatyckiej. Odbędą się w dniach 20-26 września w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 4. Zapisy właśnie ruszyły.
W tym roku gościem specjalnym Skrzyżowania Kultur jest Korea. Pisaliśmy o tym tutaj . Artystów z tego kraju usłyszeć będzie można podczas koncertów na scenie głównej, a kulisy ich sztuki odkrywać w trakcie warsztatów. Zespół Geomungo Factory poprowadzi zajęcia poświęcone sanjo, tradycyjnej muzyce instrumentalnej.
Noreum Machi będą uczyć koreańskiej rytmiki, a Baraji - jednego z szamańskich tańców ganggangsullae, który powstał ponad 5000 lat temu, kiedy wierzono, że słońce, księżyc i ziemia mają wpływ na cały wszechświat. - Niezwykłym aspektem tradycji koreańskiej jest bazowanie na łudząco podobnej do polskiej, tzw. rytmice mazurkowej. W kompletnie innej egzotycznej przestrzeni i barwie dźwięku, odnajdujemy wspólny dla Korei i Polski rytm, czyli to co w człowieku najbardziej pierwotne - mówi Maria Pomianowska.
Dyrektor artystyczna FSK podczas festiwalu poprowadzi dwa kierunki warsztatów mistrzowskich. Pod jej okiem amatorzy i profesjonaliści będą uczyć się grać i śpiewać melodie z krajów leżących niegdyś na Jedwabnym Szlaku. Maria Pomianowska zabierze także uczestników warsztatów do świata muzyki indyjskiej, opowie i pokaże na czym polega improwizacja Ragi i Tali.****
Tych, którzy chcieliby wyruszyć w muzyczną podróż do Afryki Północnej, by poczuć korzenne rytmy i muzykę płynącą prosto z serca, organizatorzy zapraszają na warsztaty Amadou 'Fola' Baldé. To rzadka okazja uczenia się od jednego z młodych mistrzów gry na perkusji, djembe i balafonie. Muzyk poprowadzi również zajęcia z senegalskiego tańca Sanbar, który gwarantuje nie tylko dobry trening fizyczny i świetną zabawę, ale jest też podobno sposobem odkrywania siebie.
Program Warsztatów Mistrzowskich
Miejsce: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4
- Klasa Perkusji Zachodnioafrykańskiej - prowadzenie: Amadou 'Fola' Baldé
20-24 września, godz. 12:00-14:00 - warsztat pięciodniowy
- Senegalski Sabar - klasa tańca - prowadzenie: Amadou 'Fola' Baldé
20-24 września, godz. 16:00-18:00 - warsztat pięciodniowy
- Melodie i Pieśni na Jedwabnym Szlaku - prowadzenie: Maria Pomianowska
20, 21, 22, 24 września, godz. 14:00-15:30 - warsztat czterodniowy
- Klasa Form Muzycznych Północnych Indii - podstawy improwizacji Ragi i Tali - prowadzenie: Maria Pomianowska
20, 21, 22, 24 września, godz. 16:00-17:30 - warsztat czterodniowy
Koszt udziału w jednym warsztacie: 50 zł. Koszt udziału w dwóch warsztatach: 80 zł. Zgłoszenia można przesyłać e-mailem na adres warsztaty@festival.warszawa.pl. W treści maila należy wpisać imię, nazwisko i numer telefonu oraz wskazać nazwę warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń i dokonywania wpłat. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu .
Przeczytaj też: "Piknik z klimatem". Zbliża się finał akcji