RegionalneWarszawaNajlepiej żyje się w Śródmieściu, najgorzej na Białołęce

Najlepiej żyje się w Śródmieściu, najgorzej na Białołęce

Najmniejsze bezrobocie jest na Wilanowie, a najwięcej ścieżek rowerowych na Mokotowie

Najlepiej żyje się w Śródmieściu, najgorzej na Białołęce

17.11.2013 11:32

Dlaczego Śródmieście jest najbardziej atrakcyjnym miejscem do mieszkania? Tutaj właśnie najmniejsza liczba mieszkańców przypada na jeden zakład opieki zdrowotnej, aptekę, bibliotekę, sklep. W szkołach na jeden komputer z dostępem do internetu przypada najmniejsza liczba uczniów.

Na kolejnych miejscach znalazły się po kolei Mokotów, Ochota, Wola, Żoliborz, Praga Południe, Ursynów, Włochy, Targówek, Wesoła, Praga Północ, Wawer, Bielany, Rembertów; ostatnie zajęły: Wilanów, Bemowo, Ursus i Białołęka.

Ostatnie miejsca w rankingu wynikają z infrastruktury społecznej niedostosowanej do rosnącej liczby mieszkańców. Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, Białołęka ma najwyższy przyrost naturalny - 14 na tysiąc osób. Odnotowuje się tu też najmniej rozwodów na tysiąc mieszkańców - 0,6 (największą liczbę rozwodów - pięć na tysiąc mieszkańców - odnotowuje się na Targówku).

Najmniej bezpiecznie... również w Śródmieściu

Stereotypowy obraz dzielnic często nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Jak się okazuje, Praga Północ nie jest najniebezpieczniejszą warszawską dzielnicą - mniej bezpiecznie jest w Śródmieściu i Wilanowie.W Śródmieściu odnotowuje się 16 proc. wszystkich przestępstw w Warszawie. Śródmieście, ze względu na chłonny rynek, przyciąga zarówno inwestorów, jak i przestępców. Wilanów z kolei jest zamożną dzielnicą, dlatego przyciąga złodziei.

Najbezpieczniej w Ursusie

Ursus ma najmniej podmiotów gospodarczych w przeliczeniu liczbę mieszkańców. Duża liczba uczniów przypada tu na jedną szkołę podstawową, a największa liczba na jeden komputer z dostępem do internetu. Jednocześnie Ursus jest najbezpieczniejszą dzielnicą (1,7 proc. wszystkich przestępstw w Warszawie).

Najwięcej ścieżek rowerowych na Mokotowie

Na Mokotowie jest najwięcej przedszkoli (12,3 proc. wszystkich placówek w Warszawie), dzielnica ta ma najdłuższe ścieżki rowerowe (39,6 km co stanowi 13 proc. ścieżek w Warszawie), a policja odnotowuje tu największą liczbę wypadków drogowych (blisko 14 proc. wszystkich w mieście).

Żoliborz najbardziej zielony, Ochota najbardziej zatłoczona

Ochota jest dzielnicą o największym zagęszczeniu ludności (blisko 9 tys. osób na km2). Z kolei na Woli znajduje się największa liczba siłowni w Warszawie (18 proc. wszystkich siłowni).

Żoliborz - najmniejsza powierzchniowo dzielnica - ma największy odsetek powierzchni zieleni. Tutaj też najwyższy jest wskaźnik obciążenia demograficznego (na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 70 osób w wieku nieprodukcyjnym). Najwyższy jest też poziom czytelnictwa.

Najwięcej samochodów we Włochach. Jednak złodzieje aut wolą Pragę Południe

Na Pradze Południe odnotowuje się największą liczbę kradzieży samochodów oraz kradzieży z włamaniem. We Włochach jest za to najwięcej samochodów (820 pojazdów na tysiąc mieszkańców).

Ursynów ma najwięcej boisk do piłki nożnej, klubów fitness i krytych pływalni. Na Bielanach jest najwięcej boisk do koszykówki (16 proc. boisk tego typu w Warszawie).

Najmniejsze bezrobocie na Wilanowie

Najmniejsze zagęszczenie ludności jest w Wilanowie. W tej dzielnicy najniższa jest też liczba bezrobotnych na tysiąc mieszkańców - jedynie 12.

W Wesołej jest najniższy wskaźnik feminizacji - 107 kobiet przypada na 100 mężczyzn; najwyższy jest w Śródmieściu i na Żoliborzu: 125 kobiet na 100 mężczyzn.

Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)