RegionalneWarszawaNajkrócej żyje się na Pradze Północ. Stan zdrowia warszawiaków

Najkrócej żyje się na Pradze Północ. Stan zdrowia warszawiaków

Najczęstszą przyczyną zgonów mieszkańców Warszawy są choroby układu krążenia

Najkrócej żyje się na Pradze Północ. Stan zdrowia warszawiaków

20.12.2016 07:47

W ratuszu przedstawiono wyniki kolejnego raportu o stanie zdrowia warszawiaków w latach 2012-2014 (z elementami za 2015r.). Dane zbierane z całego miasta i z poszczególnych dzielnic pozwalają wykazać rzeczywisty stan zdrowia mieszkańców Warszawy.

- Dane z raportu są bardzo ważne przy prowadzeniu działań dotyczących zdrowia warszawiaków – podkreślił Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej. – Wskaźniki rzeczywiste, a nie tylko standaryzowane, ukazują rzeczywiste problemy. Tymi analizami zainteresowaliśmy także płatnika czyli NFZ, przedstawiając mu problemy związane ze zdrowiem i długością życia w stolicy.

Liczba ludności zameldowanej w Warszawie w okresie 2012–2015 wzrosła o 28,5 tys. i w 2015 r. wynosiła 1 744 351 osób. Populacja stolicy zwiększyła się w tym okresie o 1,5% i był to największy wzrost wśród innych, dużych miast Polski.
Przeciętna długość życia mieszkańców Warszawy w 2015 r. wynosiła dla mężczyzn 76,1 lat a dla kobiet 82,3 lat i wartości te są większe niż w 2012 r. odpowiednio o 1,2 i 0,8 roku. Mieszkańcy Warszawy żyją dłużej niż przeciętny mieszkaniec Polski, miast ogółem, a także dużych miast, za wyjątkiem Krakowa. Najkrócej żyją w Warszawie mieszkańcy Pragi-Północ. Według urzędników, w porównaniu z ogółem mieszkańców Warszawy, sytuacja zdrowotna stopniowo poprawia się w kolejnych okresach czasu.

Zgony

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zgonów mieszkańców Warszawy, jak i mieszkańców całej Polski, są choroby układu krążenia (45% zgonów). Choroby te stanowią jednak mniejsze zagrożenie życia dla mężczyzn i kobiet mieszkających w Warszawie niż dla mieszkańców miast ogółem i całej Polski. W Warszawie stanowią największe zagrożenie życia dla mieszkańców Pragi-Północ i Woli, przy czym w dzielnicach tych nadwyżka umieralności w stosunku do przeciętnego poziomu w Warszawie zmniejszyła się w stosunku do okresu 2009-2011.

Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości przyczyną umieralności warszawiaków (27% zgonów). Są one jednak mniejszym zagrożeniem życia mężczyzn mieszkających w Warszawie niż mieszkańców miast ogółem i Polski, i zgony z ich powodu mają tendencję spadkową. W przypadku kobiet poziom umieralności jest dosyć ustabilizowany, podobny do obserwowanego dla ogółu mieszkanek miast i tylko nieznacznie niższy od poziomu umieralności ogółu Polek. Nowotworem, który najbardziej przyczynia się do śmierci warszawiaków (podobnie jak mieszkańców całej Polski) jest rak tchawicy, oskrzeli i płuc.

Najdłużej żyją mieszkańcy Wilanowa (mężczyźni 80,9, kobiety 86) najkrócej - mieszkańcy Pragi Północ (mężczyźni 71,1, kobiety 79,4).

**

**

Samobójstwa na drugim miejscu

Zagrożenie życia z powodu zewnętrznych przyczyn zgonów jest w przypadku mężczyzn w Warszawie na wyraźnie niższym poziomie niż w miastach ogółem oraz w populacji ogólnopolskiej. Wśród zewnętrznych przyczyn zgonów największe zagrożenie życia zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet, stanowiły upadki, na drugim miejscu były samobójstwa i dopiero na trzecim miejscu wypadki komunikacyjne.

Poziom przedwczesnej umieralności mieszkających w Warszawie kobiet, a w jeszcze większym stopniu mężczyzn, jest wyraźnie niższy od poziomu umieralności w miastach ogółem oraz w całej Polsce. W Warszawie największe zagrożenie przedwczesnym zgonem występuje wśród mieszkańców Pragi-Północ oraz Woli.

W latach 2009-2014 zmniejszał się stopniowo udział dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat w populacji Warszawy, co jest odbiciem obserwowanych trendów ogólnopolskich. Umieralność w wieku 0-18 lat w Warszawie w latach 2012-2014 uległa zmniejszeniu zarówno u dziewcząt jak i u chłopców.

W Polsce następuje postęp w zakresie zmniejszania umieralności niemowląt, zarówno umieralności noworodków, jak i umieralności w okresie ponoworodkowym. Umieralność niemowląt w ostatnich latach jest w Warszawie mniejsza lub zbliżona do poziomu ogólnokrajowego.

Choroby zakaźne

Wyniki analizy zapadalności na gruźlicę płuc z potwierdzeniem bakteriologicznym pokazują sytuację epidemiologiczną Warszawy w korzystnym świetle, mimo że w krajach europejskich występuje zjawisko podwyższonego występowania tej choroby w dużych aglomeracjach miejskich. Zapadalność na tę postać choroby była, z wyjątkiem roku 2013 niższa (2012 i 2014 rok) lub równa (2015 rok) zapadalności na Mazowszu i niższa niż w całym kraju. Kolejnym korzystnym dla Warszawy zjawiskiem jest, z wyjątkami, niższa niż na Mazowszu i w Polsce, zapadalność na najbardziej zaraźliwą postać gruźlicy, czyli na gruźlicę płuc z dodatnim wynikiem bakterioskopii. Obserwuje się okresowy wzrost zachorowań na gruźlicę pochodzenia zawodowego, co może być związane z dużą migracją ludności z i do m. st. Warszawy w poszukiwaniu nowej pracy.

Sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych w m.st. Warszawie w latach 2012-2015 roku należy uznać za ogólnie dobrą tj. nie obserwowano nagłego i niekontrolowanego wzrostu liczby chorób zakaźnych, zaś notowane fluktuacje, podobnie jak w latach ubiegłych, miały charakter sezonowy lub były kontynuacją obserwowanych wcześniej trendów wieloletnich.

Choroby zawodowe i psychiczne

Zapadalność na choroby zawodowe w m. st. Warszawie w latach 2012-2014 ma tendencję spadkową. W populacji mieszkańców Warszawy współczynnik rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych w roku 2012 był wyższy niż w populacji całej Polski o 81%, a do roku 2014 różnica ta zmniejszyła się o 9%. Dynamika rozpowszechnienia spadła o 3% między rokiem 2012 i 2014, podczas, gdy w populacji Polski w tym okresie, wzrosła o 3%. W populacji Warszawy, osoby w wieku 19-64 leczyły się głównie z powodu zaburzeń nerwicowych i zaburzeń afektywnych (zaburzeń nastrojów).

Warto dodac też, że w szpitalach warszawskich leczyło się w latach 2009-2014 prawie 50% osób, których miejsce zamieszkania znajduje się poza Warszawą i ta tendencja - według urzędników - pogłębia się.

Źródło: UM Warszawa

Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)