Na Woli powstał nowy plac - CytryNowy. "Przestrzeń do odpoczynku, małej gastronomii i warsztatów"
Pojawi się w miejscu dawnego Kercelaka
W środę o godz. 17.00 przy ulicy Okopowej na Woli zostanie oficjalnie otwarty plac CytryNowy. To tymczasowy skwer miejski z przestrzenią do odpoczynku, małej gastronomii i warsztatów społecznych. Będzie do dyspozycji warszawiaków do końca roku.
Plac CytryNowy powstał z inicjatywy partnerów publicznych i prywatnych z okazji obchodów rocznicy 100-lecia Woli. Jak zapowiada Urząd Dzielnicy Wola, inauguracji będzie towarzyszył wernisaż, spacer po okolicy i orzeźwiająca lemoniada.
W tym miejscu ok. 70 lat temu znajdował się tętniący życiem targ miejski Kercelak. Dziś nowymi znakami rozpoznawczymi placu jest mała architektura, intensywnie czerwone meble miejskie, zieleń i charakterystyczny cytrynowy kolor żwirku.
Wernisaż, spacer i warsztaty
Podczas otwarcia Placu CytryNowego mieszkańcy będą mogli obejrzeć wernisaż, m.in. z okazji 100-lecia Woli: Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z zasobów: Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, archiwów rodzinnych mieszkańców stolicy oraz Cyfrowego Archiwum Wolskich Regionaliów.
–Wykorzystując lokalną historię, chcemy stworzyć enklawę, która zintegruje starszych i młodszych mieszkańców. Nowy skwer to próba stworzenia przyjaznej przestrzeni, która pomoże nam w prowadzeniu działań edukacyjnych i społecznych. W tym roku obchodzimy 100-lecie przyłączenia Woli do Warszawy, a sam skwer znajduje się w miejscu dawnego Kercelaka. Będziemy chcieli jak najlepiej wykorzystać ten ogromny potencjał – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola.
Odbędzie się również krótki spacer po okolicy. Przewidziany jest na godz. 18.30. – W jego ramach ramach pokażemy wystawę o tym, jak w przyszłości może wyglądać Towarowa. Meble miejskie, działania animacyjne oraz publikacja katalogu rozwiązań dla Towarowej będą kolejnym etapem dyskusji – mówi Hanna Radziejowska, kierowniczka projektu Nowa Towarowa.
Plac na serku
Z kolei Fundacja na Miejscu w sierpniu i wrześniu będzie prowadziła na skwerze warsztaty. – Jedną z planowanych akcji jest budka z historiami. Pojawi się ona w połowie sierpnia. Będzie w niej można nagrać swoją historię związaną z okolicą i odsłuchać opowieści innych osób. W budce będzie obecny animator, który zada pytania i nagra płytę z wypowiedzią, którą każdy uczestnik dostanie do domu. W sierpniu i przez część września będziemy aktywni na placyku dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki popołudniami – mówi Marta Trakul-Masłowska, Prezeska Fundacji na Miejscu.
Plac CytryNowy zostaje oddany do dyspozycji mieszkańców przynajmniej do końca roku. W przyszłości miejsce placu zajmie plac docelowy, będący częścią parku linearnego, który powstanie przy najnowszej inwestycji biurowej na tzw. serku wolskim.
Przeczytajcie też: ZOO zlicytuje prace namalowane przez... szympansicę