Trwa ładowanie...

Na Woli powstaje nowy "Mordor". Przybędzie pół miliona m kw. biur

Nowa strefa biurowa ma szansę w przyszłości zaoferować więcej powierzchni biurowej niż służewiecka

Na Woli powstaje nowy "Mordor". Przybędzie pół miliona m kw. biur
d3ydqmd
d3ydqmd

Czy powstające nowe, warszawskie centrum biznesowe w okolicy ronda Daszyńskiego będzie przypominało słynne zagłębie biurowe na Służewcu? Czy tak szybka rozbudowa tego rejonu miasta stwarza szansę, czy zagrożenie dla Woli?

W Warszawie jest około 4,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a blisko 800 tys. m kw. jest obecnie w budowie. Z tego, do końca przyszłego roku oddanych zostanie ponad 650 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej, wynika z analizy firmy doradczej Walter Herz. Najwięcej biur przybędzie na warszawskiej Woli.

Tak szybkiego przyrostu podaży powierzchni biurowej mogą pozazdrościć Warszawie inne stolice europejskie. Najszybciej rozbudowuje się obecnie rejon ronda Daszyńskiego. Realizowanych jest tam wiele imponujących projektów biurowych, w tym Warsaw Spire , Generation Park, Proximo, Grzybowska 43, Prime Corporate Center, Atrium 2. W tej okolicy planowana jest też budowa kolejnych dużych obiektów, jak np.: Sienna Towers, Proximo 2, Mennica Legancy Tower, czy Art Norblin.

Dziś w pobliżu ronda Daszyńskiego stoi już sporo okazałych biurowców, wśród których znajdują się m.in.: Prosta 69, Prosta Office, Crown Point, Crown Tower i Crown Square, Karolkowa Business Park i Wola Center. Po zrealizowaniu zaplanowanych inwestycji na bliskiej Woli będzie 600 tys. m kw. biur.

Jak na Domaniewskiej

Ta rozbudowa pociągnęła za sobą budowę drugiej linii metra i przebudowę głównych szklaków komunikacyjnych. Analitycy zauważają jednak, że nowe zagłębie, które już obecnie powoduje wyraźne przeniesienie uwagi najemców z Mokotowa na Wolę, w miarę rozbudowy może zacząć borykać się z podobnymi problemami komunikacyjnymi, jakie występują w godzinach szczytu w okolicy ulic Domaniewskiej i Postępu.

d3ydqmd

Dla przykładu: kiedy w pobliżu ronda Daszyńskiego zakończy się realizacja obecnych zamierzeń projektowych, podaż powierzchni biurowej w tej części miasta przekroczy 600 tys. m kw. - Oznacza to, że na tym obszarze zatrudnionych będzie co najmniej ok. 60 000 osób. A to może spowodować, że na bliskiej Woli mogą wystąpić podobne trudności logistyczne, jak w służewieckiej strefie biznesu, która oferuje ok. 900 000 m kw. biur - ostrzega Mateusz Strzelecki z Walter Herz.

- Tylko na jedną piątą powierzchni biurowej, która powstaje teraz w Warszawie, podpisane są umowy najmu - dodaje Strzelecki. - Większość naszych klientów decyduje się raczej na wynajęcie biur w istniejących budynkach, oferujących powierzchnię dobrej jakości, zlokalizowanych poza ścisłym centrum, w których stawki czynszowe nie są aż tak wygórowane – informuje specjalista. Analitycy zauważają, że nowa, warszawska strefa biurowa w okolicy ronda Daszyńskiego ma szansę w przyszłości zaoferować nawet więcej powierzchni biurowej niż służewiecka.

Plan zagospodarowania Woli przewiduje przyrost niemal miliona m kw. powierzchni biurowej w części dzielnicy przylegającej do Śródmieścia. Na Woli szykuje się nam więc nowy "Mordor".

d3ydqmd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ydqmd
Więcej tematów