Na Woli pojawiła się tablica upamiętniająca Irenę Sendlerową
"Była symbolem polskiego poświęcenia i zaangażowania"
Tablicę upamiętniającą Irenę Sendlerową - Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, odsłonięto w piątek przed budynkiem przy ul. Ludwiki 6 na warszawskiej Woli. Irena Sendlerowa mieszkała w tym miejscu od lat 30. XX w. do 1943 roku. Tablicę powieszono z inicjatywy Towarzystwo Przyjaciół Woli. - Irena Sendlerowa to symbol polskiego poświęcenia i zaangażowania Polaków w ratowanie współobywateli - mówił obecny na uroczystości minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
Pani Sendlerowa (ur. 1910) przed II wojną światową była pracownicą Wydziału Opieki Społecznej Zarządu Miasta Warszawy. Kontynuowała swoją pracę po wybuchu wojny, pomagając Żydom. W 1942 r. nawiązała współpracę z Radą Pomocy Żydom - Żegota. Stanęła na czele sekcji dziecięcej organizacji, podejmując się przeprowadzania z getta żydowskich dzieci i umieszczania ich przy polskich rodzinach katolickich, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Aresztowana w 1943 r. przez gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. Uratowała ją "Żegota" przekupując niemieckich strażników.
W okresie wojennym Irena Sendlerowa uratowała ponad 2 500 dzieci. W 1983 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. Zmarła 12 maja 2008 roku. 18 kwietnia 2013 Rada Warszawy nadała nazwę alei Ireny Sendlerowej ciągowi pieszemu biegnącemu pomiędzy Muzeum Historii Żydów Polskich a pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
Przeczytajcie też: Konkurs na koncepcję Izby Pamięci rozstrzygnięty