Na plaży w Wilanowie stanie "Dom Odzyskany"
To ekologiczna instalacja artystyczna, pokazowy dom zbudowany w całości z materiałów odzyskanych, który będzie można obejrzeć w ramach Festiwalu ReKreacje
Na Plaży Wilanów znajdującej się przy zbiegu Alei Wilanowskiej i Wiertniczej, w bezpośrednim sąsiedztwie „Miasteczka Wilanów” stanie w pełni funkcjonalny dom, którego wyposażenie, meble i elementy konstrukcji będą zbudowane z materiałów odzyskanych. Wnętrze domu wypełnią meble stworzone przez najlepszych ekodesignerów. Na miejscu zobaczycie zaskakujące sposoby na podarowanie rzeczom drugiego życia - mówi Aleksandra Pawelska, organizatorka Domu Odzyskanego.
Dom zaprojektowała Jagoda Valkov. Jego wnętrze zapełnią meble i sprzęty od ekodesignerów: rzeźby zwierząt z odzyskanego papieru (JJ Projekt), zabawki i sprzęty z tektury (Trzy Myszy), poduchy z tkanin robotniczych (Dziana), lampy z materiałów odzyskanych (Filip Domagała), oświetlenie i meble w idei upcyklingu (ZetPety recycling), łóżka z ekologicznej sklejki Śnimisię), meble z odzysku (Juras Włodarczak).
Swoje projekty pokażą również: Makkirequ, Refre, HiFI Studio, Qbeton, Śnimisię, Dziana, WellWell i inni. Wiele elementów wyposażenia stworzonych zostanie na miejscu w czasie warsztatów i poza nimi, na zasadzie dzielenia się wiedzą i pomysłami.
Na tarasie – platformie warsztatowej – odbędą się darmowe warsztaty upcyklingowe dla dzieci i dorosłych. Przez dwa kolejne weekendy będziemy przetwarzać odpady na użyteczne rzeczy, przerabiać ubrania, nauczymy się ekologicznego i taniego gotowania, ekologicznej ceramiki i ogrodnictwa– dodaje Aleksandra Pawelska.
Platforma warsztatowa będzie dostępna dla gości przez cały czas trwania instalacji. Udostępnionych zostanie kilka stanowisk warsztatowych dostępnych dla gości Domu Odzyskanego, z których będzie można skorzystać w trakcie warsztatów oraz w ciągu całego tygodnia pomiędzy nimi.
PLAN WARSZTATÓW i WYKŁADÓW, 14 września (sobota), godz. 11:00-18:00, Festiwal ReKreacje:
*Weźmy się za siebie, ZetPety Recycling Design – 11.00 – 18.00: *Warsztat, na którym bawić się można z całą rodziną. Na trzech stanowiskach będzie można zrobić: stolik kawowy ze starych magazynów, lampy z butelek PET i resztek tkanin, ozdoby oraz zabawki.
*Re:dressing, godz. 14.00 – 18.00: *Warsztaty dla kobiet z przeszywania i przerabiania ubrań oraz wytwarzania recyclingowej biżuterii.
*Wyliż talerz, godz. 11.00-16.00: *Pokaz ekonomicznego i ekologicznego gotowania, oraz nauczy nas robić przetwory z warzyw i owoców!
*Majka Pietruszka, godzina 11.00-16.00: *Pokaże jak zrobić obrusy i ściereczki do kuchni z motywami ozdobnymi z warzyw i wiele innych odzyskanych gadżetów do kuchni.
*Wykład i dyskusja o recyklingu, godz. 18.40 – 19.10: *Przedstawicielka naszego partnera Tsunami Recycling – Paulina Czepielińska opowie o najnowszych technologiach przetwarzania odpadów. Będziemy dyskutować o segregowaniu, przetwarzaniu i zarządzaniu odpadami w naszym otoczeniu.
Stoisko Fundacji Aeris Futuro (Główny organizator), godz. *12.00-18.00: *Eksperci Fundacji pomogą zainteresowanym obliczyć ślad klimatyczny. Będzie można skorzystać ze słonecznego doładowania baterii telefonu komórkowego. Zorganizujemy quizy i konkursy, podczas których będzie można wygrać ekologiczne nagrody.
*ReBiżu, Fundacja Aeris Futuro, godz. 15.00-17.00: *Warsztat kreatywnego przerabiania kabli elektrycznych w biżuterię.
Wykorzystywanie materiałów z recyklingu w projektowaniu wnętrz, *godz. 18.00-18.30, 18.45-19.15: *Wykład poprowadzi Paulina Litewska z Yayo Studio.
Projekcja filmów o tematyce ekologicznej, Przez cały dzień wewnątrz instalacji.
*WYSTAWA KONKURSU ART TECH DESIGN, 12-30 września: *Wystawa pokonkursowa promująca koncepcje ponownego wykorzystania oraz upcyklingu elektroodpadów. Projekt zainauguruje wernisaż wystawy ART TECH DESIGN (12 września, godz. 18:00) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach współpracy z projektem „Zielony Jazdów”. Wystawie będzie towarzyszyć prezentacja projektów Tomasza Wójcika. Prace będzie można oglądać do 30 września.
*ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW, 14 września: *Zebrane elektroodpady przekażemy do dalszego przetworzenia partnerowi naszej akcji Tsunami Recycling.
Więcej informacji wraz z pełnym programem można znaleźć TUTAJ .
Dom Odzyskany jest elementem Festiwalu ReKreacje (elektrorekreacje.pl) realizowanym przez Fundację Aeris Futuro (www.aerisfuturo.pl) w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.