RegionalneWarszawaMPWiK musi zapłacić ponad 10 mln za zrzut ścieków do Wisły

MPWiK musi zapłacić ponad 10 mln za zrzut ścieków do Wisły

Wody Polskie nałożyły na MPWiK ponad 10,5 mln zł opłaty podwyższonej za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego. Koszty musi ponieść MPWiK. Nie mogą być przerzucone na mieszkańców.

MPWiK musi zapłacić ponad 10 mln za zrzut ścieków do Wisły
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" w czwartek podało informację o podwyższonej opłacie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Kwota naliczona na MPWiK wynosi 10 501 540 zł – informuje RMF 24.

W sierpniu 2019 r. doszło do uszkodzenia układu, który odpowiada za transport ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", położonej na prawym brzegu. Wskutek awarii kolektorów przesyłających ścieki zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. Wówczas do rzeki trafiało 3 tys. litrów ścieków na sekundę czyli 260 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę.

„W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego” - poinformowano w komunikacie przesłanym PAP.

Koszty nie mogą być przerzucone na mieszkańców

Wody Polskie podkreślają, że koszty opłaty podwyższonej musi ponieść MPWiK i nie mogą być one w żaden sposób przerzucone na mieszkańców. „Zgodnie z ustawą o Zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzania ścieków, tego rodzaju koszty spółek wodno-kanalizacyjnych są niekwalifikowalne i nie mogą być wliczane w opłaty za wodę i ścieki” – zaznaczono. MPWiK przysługuje prawo do wniesienia reklamacji w terminie 14 dni.

Według MPWiK bezpośrednią przyczyną rozszczelnienia południowego przewodu przesyłowego (nitka A) było pęknięcie rurociągu ciśnieniowego z tworzywa sztucznego w sąsiedztwie jego połączenia z odcinkiem rurociągu stalowego.

MPWiK podkreśliło, że "ilość wprowadzonych do Wisły ścieków stanowiła ok. 1 proc. całkowitego przepływu wody w rzece". Zdaniem przedsiębiorstwa prowadzony monitoring wykazał, że zrzut ścieków powodował jedynie lokalne i przejściowe pogorszenie jakości wody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)