Trwa ładowanie...

MON wnioskuje o pośmiertny awans dla "Gryfa"

Z wnioskiem wystąpił szef MON, Antoni Macierewicz.

MON wnioskuje o pośmiertny awans dla "Gryfa"
d21pcy7
d21pcy7

Jest wniosek o awans dla Janusza Brochwicza-Lewińskiego ps. "Gryf". Bohater powstania warszawskiego zmarł dziś w Warszawie.

Minister obrony Antoni Macierewicz wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf. Poinformował o tym rzecznik resortu, Bartłomiej Misiewicz na Twitterze.

O śmierci "Gryfa" informowaliśmy już w Wawalove.pl . Powstaniec zmarł w wieku 96 lat.

d21pcy7

Janusz Brochwicz-Lewiński był żołnierzem słynnego batalionu AK "Parasol", dowodził m.in. grupą szturmową, która broniła Pałacyku Michla na Woli. Aktywnie działał w środowisku kombatanckim. Był także honorowym obywatelem miasta stołecznego Warszawy.

Wielokrotnie odznaczony

Podczas uroczystości w Belwederze z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich oraz pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

W swoim życiu otrzymał też wiele innych odznaczeń. Wśród nich jest m.in. Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militarii, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy i Krzyż Kampanii Wrześniowej.

Źródło: PAP/Wawalove.pl

d21pcy7

Autor: Mateusz Ostrzyżek

d21pcy7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21pcy7
Więcej tematów