RegionalneWarszawaMieszkańcy Warszawy bezpieczniejsi? Uruchomią RSO

Mieszkańcy Warszawy bezpieczniejsi? Uruchomią RSO

To system komunikatów i ostrzeżeń dla mieszkańców oraz osób przebywających w granicach administracyjnych miasta.

Mieszkańcy Warszawy bezpieczniejsi? Uruchomią RSO

W Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy podpisano list intencyjny, na podstawie którego zostaną podjęte prace zmierzające do pilotażowego uruchomienia usługi RSO, skierowanej do mieszkańców Warszawy oraz turystów odwiedzających stolicę.

List podpisali Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy oraz Wiesław Łodzikowski, dyrektor TVP Technologie.**

- Regionalny System Powiadamiania informuje obywateli Polski o zagrożeniach lub anomaliach pogodowych. Dzięki dzisiejszemu porozumieniu schodzimy na poziom miasta – powiedział podczas uroczystości Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. – Metropolia ma swoją specyfikę, od października informacje istotne w życiu codziennym dotrą do mieszkańców - dodał.

Informacja będzie odbierana przez bardzo szerokiego odbiorcę, bowiem w systemie RSO działają wszyscy operatorzy telefonii komórkowej.

- Jednym z priorytetowych przedsięwzięć zrealizowanych w celu poprawy bezpieczeństwa miasta, była budowa Centrum Bezpieczeństwa, które obecnie każdego dnia, przyczynia się do poprawy prowadzenia wspólnych działań i koordynacji służb – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta.

Komunikaty i ostrzeżenia dla mieszkańców oraz osób przebywających w granicach administracyjnych Warszawy, dotyczących takich zagrożeń jak np. powódź, zagrożenie epidemiologiczne czy biologiczne, generowane bezpośrednio z Centrum Bezpieczeństwa, umożliwią lepsze ich adresowanie i w efekcie ograniczenie skutków ich ewentualnego wystąpienia. Warszawa jest pierwszym samorządem, który podpisał takie porozumienie, deklarując przesyłanie do systemu RSO informacji o tym co dzieje się w mieście.

- Ważnym elementem służącym poprawie komunikacji z mieszkańcami, jest nie tylko zapewnienie sprawnego przyjęcia i obsługi zgłoszeń alarmowych od mieszkańców na numer 112, ale również efektywne i skuteczne powiadamianie i ostrzeganie mieszkańców o zagrożeniach - powiedziała prezydent. – Już niedługo mieszkańcy będą na telefon otrzymywać informacje o korkach, awariach, nieprzejezdnych ulicach. Co ważne dotrą do nich wiadomoiści także o końcu utrudnień tzn. rozładowanych korkach czy naprawie np. wodociagów czy sieci elektycznej. Mam nadzieję, że to poprawi wygodę życia w Warszawie – dadała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Komunikaty rozpowszechniane w ramach RSO dotyczą czterech kategorii tematycznych:

• ogólne,
• meteorologiczne,
• hydrologiczne,
• stany wód (wodowskazów).
Ponadto w części „Dla kierowców” RSO może zawierać informacje o sytuacji na drogach. W systemie dostępne są również poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)