RegionalneWarszawaMelbourne najbardziej przyjaznym do życia miastem. Jak w rankingu wypadła Warszawa?

Melbourne najbardziej przyjaznym do życia miastem. Jak w rankingu wypadła Warszawa?

Economist Intelligence Unit publikuje ranking najbardziej przyjaznych do życia miast.

Melbourne najbardziej przyjaznym do życia miastem. Jak w rankingu wypadła Warszawa?
Karol Lewandowski

Warszawa uplasowała się na 65. miejscu w rankingu najbardziej przyjaznych miast do życia na świecie, opublikowanym w czwartek przez ośrodek analityczny Economist Intelligence Unit. Na czele zestawienia znalazło się australijskie Melbourne.

Autorzy rankingu podkreślają, że doszło w nim do znacznych zmian ze względu na rosnące zagrożenie terroryzmem, które sprawiło m.in., że australijskie Sydney wypadło poza pierwszą dziesiątkę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy aż 35 miast - jedna czwarta wszystkich notowanych - straciło punkty ze względu na obniżoną ocenę za stabilność i bezpieczeństwo.

Melbourne najbardziej przyjaznym miastem

Na czele rankingu 140 miast znalazło się Melbourne w Australii, wyprzedzając Wiedeń i kanadyjskie miasta: Vancouver, Toronto i Calgary. Z kolei wśród najgorszych miast do mieszkania znalazł się Kijów wraz z miastami z Kamerunu, Zimbabwe, Algierii, Bangladeszu, Nigerii, Libii i Syrii.

Spadek Warszawy w rankingu

Choć Warszawa spadła w rankingu o jedno miejsce w porównaniu z ubiegłym rokiem - na 65. pozycję - to wciąż znajduje się w grupie miast, które w największym stopniu podniosły jakość życia swoich mieszkańców na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Obok polskiej stolicy znalazły się m.in. Dubaj, Teheran, Bratysława, Baku i Katmandu.

Z kolei wśród tych miast, które odnotowały największe spadki, są Paryż, Ateny, Moskwa, Kijów, a także Damaszek i Trypolis - wszystkie ze względu na zagrożenia terrorystyczne lub trwającą wojnę.

Oceny dla poszczególnych miast składają się z pięciu elementów: stabilności i bezpieczeństwa (25 proc.), opieki zdrowotnej (20 proc.), kultury i środowiska (25 proc.), edukacji (10 proc.) i infrastruktury (20 proc.).

Źródło: (PAP)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)