Marsz Niepodległości. Co czeka warszawiaków?
W pochodzie weźmie udział około 100 tys. osób.
10.11.2015 15:00
Już tylko jeden dzień dzieli Warszawę od obchodów Święta Niepodległości. Jak co roku, ulicami miasta przejdzie Marsz Niepodległości. To największy krajowy pochód upamiętniający odzyskanie wolności przez Polskę. Organizatorzy zapowiadają, że weźmie w nim udział rekordowa liczba uczestników. "Polska dla Polaków, Polacy dla Polski" - tak brzmi hasło tegorocznego marszu. - Jest to próba ukazania społecznych nastrojów w czasie imigracyjnego kryzysu - tłumaczy wiceprezes Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak.
Demonstracja ma zacząć się nieco wcześniej niż w ubiegłych latach. O godz. 14.00 uczestnicy wyruszą z Ronda Dmowskiego i przejdą Alejami Jerozolimskimi. Omijając Rondo Waszyngtona, marsz zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego od strony alei Zielenieckiej. W ostatnich latach podczas Marszu Niepodległości regularnie dochodziło do zamieszek. W 2014 roku policja zatrzymała 199 osób. Jak będzie tym razem?
- Wydarzenie zarejestrowane jest na 50 tys. osób, ale spodziewamy się, że w marszu weźmie udział około 100 tys. - mówi WawaLove.pl Krzysztof Bosak. W tym roku wydarzenie rozpocznie się godzinę wcześniej, ponieważ organizatorzy chcą zakończyć marsz jeszcze przed zmrokiem. - Rok temu policjanci zagrodzili nam zejście z mostu Poniatowskiego na 20 minut. Liczymy na to, że tym razem nie będą nas zatrzymywać i spokojnie dojdziemy do celu - dodaje Bosak. Zapewnia również, że w przypadku agresji czy nieodpowiedniego zachowania uczestników marszu, reagować będzie straż marszu, ubezpieczająca kolumnę. - Z drugiej strony będą również służby porządkowe, które mają prawo reagować w sposób, w który my nie możemy, czyli używajać środków przymusu. Liczymy na powściągliwość uczestników przemarszu - mówi Krzysztof Bosak.
Policja zapewnia, że jest w stałym kontakcie z organizatorami. - Zarówno nam, jak i im zależy na tym, by ta demonstracja miała pokojowy charakter i aby to święto, które powinno być świętem narodowej dumy, nie kojarzyło się z zamieszkami wywoływanymi przez chuliganów - powiedział podczas konferencji rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.
(Infografika: Marta Sitkiewicz/WP)
- W straży marszu będzie pracowało ponad 600 osób oraz 120 osób ze służby medycznej i siedem karetek - wylicza Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. - Naszym zadaniem będzie dopilnowanie, by w kolumnie marszowej nie dochodziło do żadnych nieprzyjemnych sytuacji. Co roku uczestnicy spokojnie przechodzą w ustalone miejsce - dodaje. Zaznacza również, że burdy zwykle mają miejsce już po marszu, bądź poza trasą kolumny i w takich przypadkach to w gestii policji leży opanowanie zamieszania. Za ubiegłoroczne akty agresji Tumanowicz obwinia funkcjonariuszy: - Policja stanęła w sposób zwarty na rondzie Waszyngtona, uniemożliwiając nam przejście i to dało pretekst grupie, która chciała się z nimi skonfrontować.
Defilada, bieg, koncert i gra miejska
Po południowych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której przemaszeruje ponad 400 rekonstruktorów w mundurach dawnych formacji wojskowych. Około godz. 13.00 rekonstruktorzy ruszą z pl. Piłsudskiego, dalej przejdą ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Nowy Świat, Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie odbędzie się piknik. Traktem Królewskim przejadą m.in. takie pojazdy jak: Austin-Putiłow „Poznańczyk”, motor M 72, Gaz 67 Czapajew, Zis 5, motocykl Royal Enfield, Ford FT-B, ciągnik artyleryjski PZInż 303, samochód z karabinem maszynowym 20 mm z lawetą, samochód pancerny, Jeep Willys.
Święto Niepodległości upamiętnią także biegacze, którzy na dziesięciokilometrowy dystans wybiegną punktualnie o symbolicznej godzinie 11.11. Trasa zawodów przebiegać będzie centralnymi ulicami Warszawy. Trasa będzie przebiegać al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości. Biegacze oraz zawodnicy na wózkach nawracają w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej. Zawodnicy nordic walking będą mieli do pokonania, krótszą 6,5-kilometrową trasę i wykonają nawrót na wysokości ul. Koszykowej.
Wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert "Zaginiona partytura... Karol Kurpiński". W jego ramach zostanie zaprezentowane prawykonanie nieznanego utworu Kurpińskiego - Mszy na cztery głosy solowe, chór, organy i orkiestrę. Drugim z wieczornych wydarzeń muzycznych będzie VII Koncert Niepodległości "Rok 1980" w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku jego inspiracją są strajki z sierpnia 1980 r. i wydarzenia z lat 1981-89.
Gra miejska "Tajemnica skrytki" będzie głównym wydarzeniem podczas "Przystanku Niepodległość". Przystanek to adresowany do wszystkich cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości.
Utrudnienia w ruchu
Na problemy w poruszaniu się warszawskimi ulicami muszą przygotować się kierowcy. W czasie przejścia manifestacji, na poszczególnych odcinkach ulic będzie wstrzymywany ruch. Zmianie ulegnie również rozkład jazdy poszczególnych autobusów i tramwajów. Warto zatem zapoznać się z informacjami na ten temat na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich. Komenda Stołeczna Policji od godz. 10.00 uruchomi również specjalną infolinię. Warszawiacy pod specjalnym nr telefonu - (22) 603-80-38 - będą mogli uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym na terenie miasta związanych bezpośrednio z obchodami Święta Niepodległości.
Przeczytaj też: Kościół św. Anny wśród najpiękniejszych na świecie (ZDJĘCIA)