Trwa ładowanie...

Mała rewolucja w paszportach. Rząd wprowadza nową zasadę

Rewolucyjna zmiana szykuje się na lotnisku Chopina. Jak zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, będzie można tam błyskawicznie wyrobić tymczasowy paszport.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko do roku czasuPaszport tymczasowy jest ważny tylko do roku czasuŹródło: PAP, fot: PAP/Albert Zawada
dcev355
dcev355

Szef MSWiA na konferencji prasowej zaznaczył, że "są sytuacje, w których obywatele nie mogą przekroczyć granicy, nie mogą wyjechać za granicę z powodu utraty ważności paszportu, z powodu utraty samego paszportu wynikającego z zagubienia, z kradzieży".

- W takich sytuacjach obywatel błyskawicznie, właśnie w tym punkcie, będzie mógł rozwiązać swoje problemy. Ten punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie tymczasowego paszportu. Tu na miejscu obywatel będzie mógł sobie zrobić zdjęcie, procedura będzie trwała ok. 15 minut - mówił Mariusz Kamiński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Minister chciała odbierać paszporty. "Żałosne i śmieszne"

Liczne prośby

Wiceminister Bartosz Grodecki z kolei tłumaczył, że uruchomienie punktu ma związek z licznymi prośbami dotyczącymi przyśpieszenia wydawania dokumentów paszportowych, jakie w tej sprawie wpływały zarówno do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, ale także wojewodów.

dcev355

- Postanowiliśmy otworzyć punkt, w którym obywatele, którzy zapomnieli wyrobić paszportu, nie odebrali go z urzędu wojewódzkiego, myślą, że paszport jest jeszcze ważny, a okazuje się, że jest ważny np. tylko jeszcze przez dwa tygodnie i uniemożliwia odbycie podróży, będą mogli szybki paszport tu na lotnisku wyrobić, nie narażając się na dodatkowe koszty związane ze zmianą terminu wylotu, czy też zmianą całej logistyki wakacyjnej, turystycznej – mówił.

Jak długo będzie ważny paszport tymczasowy?

Dodał, że opłata za wydanie paszportu wynosić będzie 30 zł. Będzie można płacić kartą. Wiceminister zaznaczył, że paszport wydany w punkcie na lotnisku będzie paszportem tymczasowym. Jak wskazał, nie będzie to paszport biometryczny, "to jest zasadnicza różnica jeśli chodzi o dokumenty" - powiedział.

- Ten paszport tymczasowy jest ważny tylko do roku czasu, czyli może być ważny przez miesiąc, przez dwa czy przez trzy – tutaj będziemy na miejscu oceniali jaka będzie jego ważność. Będziemy brali oczywiście pod uwagę przepisy kraju przyjmującego, ale także i czas podróży zagranicznej – powiedział.

dcev355

Dodał, że paszport będzie drukowany na lotnisku. Na miejscu będzie możliwość wykonania zdjęcia paszportowego.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dcev355
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcev355
Więcej tematów